Ο Αγιασμός στο Δημοτικό Σχολείο Φιλώτα

Σεπ 20169

Ναι! Για κάποιους είναι η έκτη φορά. Ή η πέμπτη. Για τους νεότερους είναι η τέταρτη, η τρίτη ή και η δεύτερη…

Ναι, ναι, ναιαιαιαιαι… Για τους πιο ξεχωριστούς είναι η πρώτη. Πρώτη φορά στον Αγιασμό. Του μεγάλου πια σχολείου. Του Δημοτικού Σχολείου. Με μεγάλο σίγμα. “Το μάθαμε στο νηπιαγωγείο το μεγάλο Σίγμα”.

Για σένα και για τους συμμαθητές σου των μεγαλύτερων τάξεων τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου η πόρτα θα ανοίξει διάπλατα. Όλοι οι εκπαιδευτικοί (δάσκαλοι και δασκάλες) θα έχουν κι αυτοί μια διάπλατα ανοιχτή αγκαλιά για να σε υποδεχτούν. Θα είναι και ο Παππούλης της ενορίας μας εκεί. Θα τελέσει τον Αγιασμό και θα σε βρέξει με τον Βασιλικό, αν και τελευταία έχεις γίνει πολλές φορές μούσκεμα με τα πρώιμα πρωτοβρόχια. Θα πρέπει όμως να είσαι λίγο πριν τις 9.30 το πρωί, γιατί τότε θα ξεκινήσει ο Αγιασμός.

Για σένα μικρούλη μου από το Αντίγονο και τον Πελαργό το λεωφορείο θα είναι στη γνωστή στάση στις 9.00. Θα σε ενημερώσουν σχετικά οι συμμαθητές σου πώς γίνεται, που είναι παλαιότεροι στο σχολείο μας.

Καλώς να έρθεις στο νέο σου σπίτι για να κάνουμε όλοι μαζί το ταξίδι των γραμμάτων, της γλώσσας, των αριθμών, της γνώσης….

ΑΓΙΑΣΜΟΣ1

Σεπτέμβριος 2016

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
    Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.