Τρίτη 26 Οκτωβρίου,

Γιορτάζει ο Άγιος Δημήτριος, πολιούχος και προστάτης της Θεσσαλονίκης και παρόλο που η λατρεία του Αγίου Δημητρίου είναι άρρηκτα συνυφασμένη με την ιστορία αυτής της πόλης, η ημέρα αυτή είναι ιδιαίτερη και για το χωριό μας, αφού γιορτάζει το παρεκκλήσι του Αγίου Δημητρίου.

Κάθε χρόνο οι μεγαλύτεροι μαθητές μας συμμετείχαν στη Θεία Λειτουργία και στα δρώμενα του εορτασμού. Δυστυχώς όμως φέτος, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούν τον τελευταίο ενάμισι χρόνο, λόγω του ιού covid – 19,η συμμετοχή μας δεν πραγματοποιήθηκε με φυσική παρουσία αλλά γιορτάσαμε και τιμήσαμε τον Άγιο Δημήτριο  στο σχολείο μας κάνοντας κατασκευές και μαθαίνοντας την ιστορία του Αγίου, απολαμβάνοντας συγχρόνως την γλυκιά έκπληξη του πατέρα Παναγιώτη  Γιαζητζόγλου, που έστειλε στους μαθητές μας ένα γλυκό κέρασμα.

Σας ευχαριστούμε θερμά !!!

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες! Και του χρόνου να γιορτάσουμε όπως παλιά.

20211026 100334 20211026 1313040 20211103 084747