Βασικός κορμός του άξονα Δημιουργώ και Καινοτομώ είναι να υποβοηθά τους μαθητές να καλλιεργούν  τις κλίσεις, τα ενδιαφέροντα και  τις δεξιότητές τους βοηθώντας τους να πάρουν αποφάσεις αναφορικά με τις σπουδές τους.

Το σχολείο μας το τέταρτο δίμηνο υλοποίησε τα παρακάτω προγράμματα :

Α΄ τάξη : « Οι μικροί επιστήμονες »

Τα Πρωτάκια μέσα από αυτό το εργαστήριο προσπάθησαν να πειραματιστούν, να ανακαλύψουν μυστικά και να σχεδιάσουν δημιουργικά.

Β΄ τάξη:   « Τα επαγγέλματα ζωντανεύουν »

Οι μικροί μας μαθητές γνώρισαν επαγγέλματα που έχουν χαθεί, σκέφτηκαν τι επάγγελμα θα ήθελαν να ακολουθήσουν και μίλησαν για τα μελλοντικά επαγγέλματα που θα κυριαρχήσουν.

Γ΄ τάξη : « Παίζουμε με τον Πολλαπλασιασμό »

Τα Τριτάκια μας στο εργαστήριο αυτό συνεργάστηκαν και δημιούργησαν το δικό τους επιτραπέζιο παιχνίδι.

Δ΄ τάξη : « Σχολή ηρώων»

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης μέσα από το εργαστήριο αυτό έμαθαν να συνεργάζονται για να πετύχουν ένα στόχο και να φτάσουν στην ανακάλυψη.

Ε΄ τάξη: «Θα το φτιάξω εγώ »

Οι μαθητές της Ε΄τάξης αξιοποιώντας τον νέο εξοπλισμό ρομποτικής του σχολείου μας κατασκεύασαν τη δική τους ιδέα.

Στ΄ τάξη : « Τι θα γίνω όταν μεγαλώσω »

Μέσα από αυτό το πρόγραμμα τα μεγάλα μας παιδιά γνώρισαν διάφορα επαγγέλματα, τα συσχέτισαν με τις τοπικές συνθήκες που επικρατούν και συνειδητοποίησαν πως η επιλογή του επαγγέλματος σχετίζεται με τις προσωπικές εμπειρίες και επιλογές του καθενός.