Σχολικά μαθηματικά

Όμιλος STEAM και μαθηματική σκέψη

Όμιλος STEAM & Μαθηματική σκέψη 2023-24

Τρόπος επιλογής μαθητών, μαθητριών

• Όπως έχει ήδη δηλωθεί προηγούνται οι μαθητές ή οι μαθήτριες που το σχολικό έτος 2022-23 είχαν δηλώσει τον όμιλο, αλλά ήταν επιλαχόντες και επιλαχούσες μέχρι το τέλος του έτους και δεν τον παρακολούθησαν.
  • Μετά επιλέγονται μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ γυμνασίου που δεν είχαν παρακολουθήσει τον όμιλο, το σχολικό έτος 2022-23.
  • Αμέσως μετά επιλέγονται μαθητές και μαθήτριες της Β΄ γυμνασίου.
  • Με το ίδιο σκεπτικό, όσοι τον παρακολούθησαν το σχολικό έτος 2022-23 θα επιλεγούν μόνο εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις.

Το πλήθος των παιδιών του ομίλου σχεδιάζεται να είναι 16.

Με αυτούς τους κανόνες θα διαμορφωθεί μια λίστα επιλεγμένων και επιλαχόντων, μετά από κλήρωση όπου χρειάζεται.

Στη συνέχεια, όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες επιλογής για όλους τους ομίλους, αν κάποιοι από τους επιλεγμένους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τον όμιλο STEAM & Μαθηματική σκέψη, γιατί έχουν επιλεγεί σε άλλο όμιλο που είναι την ίδια ώρα, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, θα το δηλώσουν μέσω των γονέων-κηδεμόνων τους και τη θέση τους θα λάβουν επιλαχόντες με τη σειρά που έχουν στη λίστα.

Τέλος, θα υπάρξει η δυνατότητα για 4 επιπλέον θέσεις μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν μαθητές και μαθήτριες στη λίστα επιλαχόντων, που δεν έχουν επιλεγεί σε κανέναν άλλο όμιλο.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Κατεβάστε την παρουσίαση του προγράμματος του ομίλου, για το σχολικό έτος 2023-24: εδώ