Σχολικά μαθηματικά

Ερωτήσεις

Για το εργαστήριο 3D εκτύπωση και Μαθηματικά

Η πλατφόρμα εργασίας ΕΔΩ

Για το ερωτηματολόγιο πριν την έρευνα πατήστε ΕΔΩ

Συνεργασία του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθηνών με το Ε.Κ.Π.Α.: Εκπαιδευτική δραστηριότητα 3D printing και Μαθηματικά

Στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθηνών και τη συνεργασία του σχολείου με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, οι μαθητές και οι μαθήτριες θα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτική δραστηριότητα σύνδεσης των αναδυόμενων τεχνολογιών με τα σχολικά μαθηματικά, με εστίαση στην τρισδιάστατη εκτύπωση.

Η συμμετοχή στην παραπάνω δραστηριότητα, αρχικά θα γίνει σε δύο ομάδες.

Η 1η ομάδα αποτελείται από τον όμιλο STEAM & Μαθηματική σκέψη, την Παρασκευή 12 και την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 1:20-4:30 μμ.

Η 2η ομάδα θα αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες (10) όλων των τάξεων που θα δηλώσουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο. Η δραστηριότητα θα γίνει στο σχολείο την Τρίτη 16 και την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 2:05-5:15 μμ.

Σύνδεσμος δηλώσεων συμμετοχής για την δεύτερη ομάδα: ΕΔΩ

Παρακαλώ λάβετε γνώση από τα συνημμένα παρακάτω και τον σύνδεσμο https://extendt2.eu/ .

Σε περίπτωση που υπάρχουν επιπλέον δηλώσεις συμμετοχής θα ληφθεί υπόψη η ημερομηνία και ώρα της δήλωσης και η εκπαιδευτική δραστηριότητα θα επαναληφθεί (και με 3η ομάδα).

Πληροφορίες για μαθητές και μαθήτριες

Πληροφορίες για γονείς και κηδεμόνες

Jamboard

σπ

STEAM & μαθηματική σκέψη 2023-24: Διαδικασία επιλογής μαθητών

Τρόπος επιλογής μαθητών, μαθητριών

• Όπως έχει ήδη δηλωθεί προηγούνται οι μαθητές ή οι μαθήτριες που το σχολικό έτος 2022-23 είχαν δηλώσει τον όμιλο, αλλά ήταν επιλαχόντες και επιλαχούσες μέχρι το τέλος του έτους και δεν τον παρακολούθησαν.
  • Μετά επιλέγονται μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ γυμνασίου που δεν είχαν παρακολουθήσει τον όμιλο, το σχολικό έτος 2022-23.
  • Αμέσως μετά επιλέγονται μαθητές και μαθήτριες της Β΄ γυμνασίου.
  • Με το ίδιο σκεπτικό, όσοι τον παρακολούθησαν το σχολικό έτος 2022-23 θα επιλεγούν μόνο εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις.

Το πλήθος των παιδιών του ομίλου σχεδιάζεται να είναι 16.

Με αυτούς τους κανόνες θα διαμορφωθεί μια λίστα επιλεγμένων και επιλαχόντων, μετά από κλήρωση όπου χρειάζεται.

Στη συνέχεια, όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες επιλογής για όλους τους ομίλους, αν κάποιοι από τους επιλεγμένους δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τον όμιλο STEAM & Μαθηματική σκέψη, γιατί έχουν επιλεγεί σε άλλο όμιλο που είναι την ίδια ώρα, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, θα το δηλώσουν μέσω των γονέων-κηδεμόνων τους και τη θέση τους θα λάβουν επιλαχόντες με τη σειρά που έχουν στη λίστα.

Τέλος, θα υπάρξει η δυνατότητα για 4 επιπλέον θέσεις μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν μαθητές και μαθήτριες στη λίστα επιλαχόντων, που δεν έχουν επιλεγεί σε κανέναν άλλο όμιλο.

Επανάληψη Β΄ Γυμνασίου

Υλικό επανάληψης για μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, για όποιον ή όποια θεωρεί ότι είναι απαραίτητο.

Επανάληψη θεωρίας Β

Β. Επανάληψη 2022-2023_β καλοκαίρι

Υλικό Β΄ Γυμνασίου 2022-23

Θεωρία