Νους υγιής εν σώματι υγιεί!

20240312 141809 20240312 141720
Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη διαιτολόγο κυρία Βασιλική Βάρρα και τον γυμναστή κύριο Δημήτρη Ζέρβα στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων ‘Πράσινες Τηγανητές Ντομάτες’ που υλοποιεί η εκπαιδευτικός κυρία Αμαλία Σαργιώτη με τη Γ΄-Δ΄ τάξη του σχολείου μας.
Η κυρία Βάρρα παρουσίασε στους μαθητές μας την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής και ανέλυσε τη σημασία των σωστών διατροφικών συνηθειών στην παιδική ηλικία για την ανάπτυξη τόσο του νου όσο και του σώματος. Τόνισε ιδιαίτερα τη σημασία του σωστού δεκατιανού και μας πρότεινε υγιεινές και νόστιμες λύσεις.
 Ο κύριος Ζέρβας παρουσίασε την πυραμίδα της φυσικής άσκησης και τόνισε τη σπουδαιότητα της φυσικής δραστηριότητας για τη διαμόρφωση του σώματος των μικρών παιδιών και της διαύγειας του πνεύματος. Και έτσι, με το σύνθημα Δραστήρια Παιδιά -Χαρούμενα Παιδιά, έδωσε με βιωματικό τρόπο προτάσεις  στους μαθητές μας για παιχνίδι και φυσική άσκηση το απόγευμα με τους φίλους τους.
Τους ευχαριστούμε και τους δύο θερμά!