Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου

Viber 2022 04 07 21 30 24 059Viber 2022 04 07 21 30 24 481Η 2α Απριλίου έχει καθιερωθεί από το 1966 ως Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (International Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) προς τιμήν της ημέρας των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και το βιβλίο.

Το σχολείο μας, το οποίο φέτος δίνει μεγάλη έμφαση στο παιδικό βιβλίο και την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας των μαθητών, δε θα μπορούσε να μη γιορτάσει με ξεχωριστό τρόπο την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Έτσι, την Παρασκευή 1η Απριλίου 2022 διοργανώθηκε ένα πλούσιο αφιέρωμα, κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές μας:

• παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο για την ημέρα αυτή, τη ζωή και το έργο του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, τα είδη παιδικών βιβλίων, τα μέρη ενός βιβλίου και τη διαδικασία που προηγείται για να φτάσει στα χέρια μας ένα βιβλίο
  • άκουσαν σε αφήγηση «Το βιβλίο που δεν ήθελε να διαβαστεί»
  • έπαιξαν ψηφιακά παιχνίδια
  • τραγούδησαν Χρόνια πολλά στο βιβλίο
  • έφτιαξαν παζλ με ήρωες παραμυθιών
  • έπαιξαν παντομίμα με τίτλους γνωστών παραμυθιών και
  • πήραν ως αναμνηστικό δώρο σελιδοδείκτη με το μήνυμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου «Οι ιστορίες είναι φτερά που σε βοηθούν να πετάς ψηλά κάθε μέρα».
  • Το σπουδαιότερο, όμως, απ’ όλα είναι ότι όλοι μαζί έφτιαξαν το βιβλίο του σχολείου μας για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Δείτε το εδώ σε ψηφιακή μορφή.

Η ιδέα για τη δημιουργία του βιβλίου ανήκει στον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, υπεύθυνο για το σχολείο μας, κο Κωτούλα Βασίλειο, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την άριστη συνεργασία.

Το αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου διοργανώθηκε από την Ομάδα Δράσης του σχολείου για τη Φιλαναγνωσία, η οποία αποτελείται από τους: Γαλαγάλα Ελεονώρα (εκπαιδευτικό Α΄ Τάξης), Μπάγκο Γεώργιο (εκπαιδευτικό Γ΄- Δ΄ Τάξης), Παπαθεοδώρου Αντιγόνη (εκπαιδευτικό Τμήματος Ένταξης) και Παπακώστα Έλενα (εκπαιδευτικό Μουσικής).

Τέλος, ευχαριστούμε θερμά την Υπεύθυνη της Παιδικής Βιβλιοθήκης του Δημοτικού Διαμερίσματος “Αρτεσιανού” Δ.Ο.Π.Α.Καρδίτσας, κα Βλαχούτα Ντίνα, για την ευγενική παραχώρηση των εκπαιδευτικών παζλ και την άριστη συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.