“Ο μικρός πρίγκιπας”

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’, Β’ &  Γ΄ τάξης παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Ο μικρός πρίγκιπας” από τον θίασο ¨Εκόντες” στην αίθουσα Σκουφάς στην Άρτα.  Λίγα λόγια για την παράσταση. Ο μικρός πρίγκιπας αποφασίζει να αφήσει τον μικροσκοπικό πλανήτη του και το αγαπημένο του λουλούδι, για να γνωρίσει άλλους κόσμους. Στο ταξίδι του συναντά διάφορους ανθρώπους, που μας δείχνουν διαφορετικές πτυχές του χαρακτήρα των ενηλίκων. Το κοινό σημείο των περισσότερων είναι ο εγωισμός και η ανικανότητα να δημιουργήσουν αληθινούς δεσμούς. Το ταξίδι του έχει τελικό προορισμό τη γη. Εκεί θα βρει την πρώτη του φίλη στο πρόσωπο μιας αλεπούς αλλά και θα κάνει μια παράξενη συμφωνία με ένα φίδι. Λίγο πριν συμπληρωθεί ένας χρόνος από την άφιξή του στη γη, ο μικρός πρίγκιπας επιστρέφει στο σημείο που πάτησε για πρώτη φορά, για να ολοκληρώσει τη συμφωνία του με το φίδι. Πλησιάζοντας στο σημείο, συναντά έναν πιλότο που έχει πέσει με το αεροπλάνο του στην έρημο και του διηγείται το συναρπαστικό ταξίδι του. Ο πιλότος δένεται μαζί του και ανακαλύπτει την δική του χαμένη παιδικότητα. «Ο μικρός πρίγκιπας» είναι κάτι παραπάνω από ένα λογοτεχνικό αριστούργημα. Είναι ένα διαρκές μάθημα για όλους μας. Είναι ίσως το κλειδί για έναν καλύτερο κόσμο, που όλο κάπου το ξεχνάμε. (https://www.ekontes.com/#_6)    Όπως λέει και η Αλεπού στον μικρό πρίγκιπα… «μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά… την ουσία δεν την βλέπουνε τα μάτια». Μια εξαιρετική παράσταση για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας με πολλά μηνύματα.

428958475 304053672324926 777786312558221634 n 1