“Το δέντρο της προσφοράς” εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας

Στο πλαίσιο του εορτασμού των Πράσινων Πολιτιστικών Διαδρομών, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας σχεδίασε και υλοποίησε την Πέμπτη 23.05.2024 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το δέντρο της προσφοράς», αφιερωμένο στο ιερό δέντρο της θεάς Αθηνάς, την ελιά. Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα συμμετείχε η Δ΄ τάξη του σχολείου μας. Οι μαθητές  μας,  ενημερώθηκαν από τους αρχαιολόγους του μουσείου  για την προέλευση και τη χρησιμότητα της ελιάς στη διατροφή, τον φωτισμό, την υγεία, τον καλλωπισμό, την ιατρική, τον αθλητισμό. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου αναζητώντας αντικείμενα που σχετίζονται με την ελιά και το λάδι, είδαν τον τρόπο λειτουργίας των λυχναριών και έπαιξαν ομαδικά -ψηφιακά- παιχνίδια. Στη συνέχεια, μέσα από την παρουσίαση της κ. Αικατερίνης Βάσιου – «Οικοτεχνία Πινελιά», είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά τον τρόπο παρασκευής σαπουνιού με ελαιόλαδο. Η δράση θα συνεχιστεί στο σχολείο μας, με την κατασκευή σελιδοδεικτών με φύλλα ελιάς και τον χρωματισμό γύψινων αντιγράφων αρχαίων λυχναριών.

443717716 971836981402602 5000116207394516006 n