ΥΓΕΊΑ ΜΑΘΗΤΏΝ 2021-2022

Στο Σχολείο μας ήδη από το 2018 λειτουργούν 2 Νοσηλευτήρια.

1ο ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΡΙΟ : ΠΑΛΑΙΟ ΔΙΔΑΚΤΗΡΙΟ – ΑΙΘΟΥΣΑ 22), όπου τα παιδιά φροντίζονται  σε περίπτωση τραυματισμού και στη συνέχεια, αν κριθεί απαραίτητο, καλούνται οι γονείς-κηδεμόνες τους, για να τα παραλάβουν και να αποχωρήσουν με ασφάλεια.

2ο ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΡΙΟ : ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

1. για την αντιμετώπιση τραυματισμών σε περίπτωση σεισμού ή άλλων καταστροφών, όπου τα παιδιά λαμβάνουν τις πρώτες βοήθειες και εν συνεχεία ειδοποιούνται οι γονείς- κηδεμόνες, για να τα παραλάβουν.
  2. για την “απομόνωση” παιδιών που παρουσιάζουν συμπτώματα που προσιδιάζουν με αυτά του COVID 19. Σε περίπτωση που κάποιο παιδί παρουσιάσει σχετικό σύμπτωμα (πυρετό, ξηρό βήχα, κούραση, πονόλαιμο, διάρροια,  πονοκέφαλο, απώλεια γεύσης ή όσφρησης, δυσκολία στην αναπνοή ή δύσπνοια κ.ά.), θα οδηγείται στο 2ο ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΡΙΟ συνοδεία ενός εκ των Υπευθύνων  COVID 19 της σχολικής μας μονάδας (κ.κ. Αθανασίου, Παπαηλιού, Αλεξανδρή, Σεχίδη) ή της Σχολικής Νοσηλεύτριας (αν είναι διαθέσιμη) τηρουμένων των προβλεπόμενων από το Πρωτόκολλο ενεργειών (απολύμανση του χώρου, αντισηψία χεριών, χρήση μάσκας, τήρηση αποστάσεων). Συγχρόνως θα ειδοποιείται ο γονέας-κηδεμόνας του παιδιού, για να παραλάβει το παιδί στο σπίτι.

1ο ΣΧΟΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΡΙΟ – ΠΑΛΑΙΟ ΚΤΗΡΙΟ -ΑΙΘΟΥΣΑ 22

2ο ΣΧΟΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΡΙΟ – ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ