Προστασία από την γρίπη και άσκηση σεισμού

Σήμερα, ημέρα των Τριών Ιεραρχών, ασχοληθήκαμε με τους μαθητές μας με δύο πολύ ενδιαφέροντα θέματα:

Σε πρώτη φάση τα παιδιά  έμαθαν να βήχουν και να φτερνίζονται στο μαντίλι τους ή στο μανίκι τους και όχι στην παλάμη τους. Να πλένουν τα χέρια τους συχνά με σαπούνι και με τη σωστή διαδικασία και να χρησιμοποιούν και να πετούν τις χαρτοπετσέτες στον κάδο με καπάκι, να προσέχουν να μην πίνουν νερό κατ’ ευθείαν από τη βρύση, να μην τρώνε τα μολύβια τους.

Σε δεύτερη φάση σχεδιάσαμε την αντίδρασή μας σε περίπτωση σεισμού.
Τρόμαξαν αρχικά (δεν είναι παίξε γέλασε 😉 ) αλλά γρήγορα αισθάνθηκαν σιγουριά για το τι έπρεπε να κάνουν.
Πήραν το μήνυμα ότι μόνο με απανωτές δοκιμαστικές ασκήσεις θα καταφέρουν να αντιδρούν με ψυχραιμία, ελπίζοντας ότι όλα αυτά τα… μαθήματα να έγιναν στο βρόντο!!!

Η καθιέρωση της Εκκλησιαστικής Εορτής των Τριών Ιεραρχών

H εορτή των Τριών Ιεραρχών καθιερώθηκε στα μέσα του 11ου αιώνα και στα χρόνια του Κωνσταντίνου Θ’ Μονομάχου ή του Αλέξιου Α΄Κομνηνού από τον Μητροπολίτη Ευχαΐτων Ιωάννη Μαυρόποδα ο οποίος συνέθεσε τμήμα της Ακολουθίας για τους Τρεις Αγίους της Εκκλησίας.