Εγγραφή στο Μουσικό Σχολείο

Eγγραφή των μαθητών/τριων στην α’ γυμνασίου για το σχολικό έτος 2021-22

Σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 46287/Δ2/22-04-2021 Εγκύκλιο του Γ.Γ ΥΠΑΙΘ η διαδικασία εισαγωγής στην Α Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Δράμας ξεκινά με την ηλεκτρονική αίτηση γονέων απο 10 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2021 και ώρα 14:00
• Υποβάλλετε αίτηση μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος (μπορείτε να την κατεβάσετε από ΕΔΩ. (Ctrl+κλικ για χρήση σύνδεσης )
αλλά και στο συνημμένο έγγραφο στο e-mail του Σχολείου gymmdram@sch.gr (Ctrl+κλικ για χρήση σύνδεσης )
• Χρειάζεστε ένα e-mail και ένα αποδεικτικό κατοικίας (λογαριασμός ΔΕΚΟ, κλπ).
• μαζί με την αίτηση στο Μουσικό Σχολείο οφείλετε να αποστείλετε λογαριασμό ΔΕΚΟ ή άλλο αξιόπιστο αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση μονίμου κατοικίας σας
• Εντός δύο εργασίμων ημερών το σχολείο θα σας αποστείλει επιβεβαίωση και αριθμό πρωτοκόλλου μαζί με την αίτησή σας στο e-mail που έχετε δηλώσει.
• αν δεν λάβετε απάντηση εντός δύο εργασίμων ημερών απο την ημέρα της αίτησης σας θα πρέπει να επκοινωνήσετε τηλεφωνικά στο Σχολείο 2521028191
Αν είστε κηδεμόνας δύο υποψηφίων (π.χ. δίδυμα) πρέπει να κάνετε δύο ξεχωριστές αιτήσεις.
Με το τέλος των αιτήσεων θα ενημερωθείτε για τον προγραμματισμό , που ορίζει τις ημέρες και ώρες των εξετάσεων

Οδηγίες για την εισαγωγή στην α Γυμνασίου

• για περισσότερες λεπτομέρειες μεταβείτε και στην στην ειδική ιστοσελίδα για τις εισαγωγικές εξετάσεις του Σχολείου που είναι ΕΔΩ (Ctrl+κλικ για χρήση σύνδεσης )
• Oι αιτήσεις υποβάλλονται από τους γονείς-κηδεμόνες των υποψήφιων μαθητών, 10— 31 Μαΐου. Η διαδικασία επιλογής διεξάγεται από Επιτροπή Επιλογής που συγκροτείται για το σκοπό αυτό από το Υπουργείο.
Τα θέματα στα οποία εξετάζονται οι υποψήφιοι είναι: Διάκριση ηχοχρωμάτων, Ρυθμός, Ακουστική ικανότητα, Φωνητική ικανότητα και προαιρετικά ένα Μουσικό Όργανο (ευρωπαϊκό ή παραδοσιακό) σε επίπεδο αντίστοιχο τουλάχιστον της Κατωτέρας Σχολής.
Ειδικότερα, ο μαθητής καλείται:
1 Να τραγουδήσει τραγούδι της επιλογής του, το οποίο έχει προετοιμάσει.
2.Να συνοδεύσει ρυθμικά το τραγούδι της επιλογής του, κτυπώντας παλαμάκια.
3.Να επαναλάβει, κτυπώντας παλαμάκια, ρυθμικά μοτίβα που δίνονται από τα μέλη της επιτροπής.
4.Να διακρίνει και να δείξει, με αντίστοιχη κίνηση του χεριού του προς τα πάνω ή προς τα κάτω, τη μεταβολή προς τα πάνω ή προς τα κάτω του τονικού ύψους του ήχου.
5.Να επαναλάβει σε απλό μουσικό όργανο (ξυλόφωνο) μία σύντομη μελωδία (4-5 νότες) που ακούει στο πιάνο.
6.Να εκτελέσει, εφόσον γνωρίζει κάποιο μουσικό όργανο σε επίπεδο τουλάχιστον Κατωτέρας Ωδείου, ολιγόλεπτο μουσικό έργο της επιλογής του. Η εκτέλεση έργου είναι προαιρετική.
7.Να αναγνωρίσει, μέσα από ηχογραφημένα μουσικά αποσπάσματα, α) τον αριθμό επαναλήψεων ενός σύντομου και χαρακτηριστικού μουσικού θέματος κατά την ακρόαση ενός μουσικού κομματιού, β) τις βασικές κατηγορίες οργάνων – Έγχορδα, Πνευστά, Κρουστά και γ) τo ύφος χαρακτηριστικών και σύντομων μουσικών κομματιών. (ομαδική δια ζώσης ακρόαση ηχητικού αρχείου )
πέρσι 2020 λόγω covid-19 δεν έγινε το 7 η ακρόαση του CD σε όλους στο αμφιθέατρο
για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία στο τηλέφωνο του σχολείου 25210-28191

Υπόδειγμα Αίτησης