Ημέρα Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».
Ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίζεται η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.
Έτσι λοιπόν και στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις και δραστηριότητες που στόχο είχαν να αναδείξουν το συνθημα «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».
Οι μαθητές σχεδιασαν σε ομαδικές ζωγραφιές το αγαπημένο τους άθλημα, έπαιξαν διάφορα αθλητικά παιχνίδια με μόνο κριτήριο την χαρά της άθλησης και του παιχνιδιού, αθλήθηκαν με διασκεδαστικό τρόπο μέσω αεροβικής άσκησης, υπό την έμπειρη καθοδήγηση της ΄καλεσμένης γυμνάστριας.

Κατηγορίες: εκδηλώσεις του σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.