Δημοσιεύθηκε στην Erasmus, Επισκέψεις

Στην Πολωνία εκπαιδευτικοί από το 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus Digital societymay the force be with us!” η διευθύντρια του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας κα Αριστέα Παπαδημητρίου και η καθηγήτρια Αγγλικών κα Αθηνά Καζάνα πραγματοποίησαν επίσκεψη στην πόλη Γκντύνια της Βόρειας Πολωνίας από τις 4 έως τις 8 Οκτώβρη.

Οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το συνεργαζόμενο σχολείο , 6ο Δημοτικό Σχολείο Γκντύνιας, και συγκεκριμένα την καθηγήτρια Αγγλικών, κα Elzbieta Klinska, και τη Βιολόγο, κα Magdalena KucharskaRzeppa. Αφού γνωρίστηκαν με τους υπόλοιπες συναδέλφους εκπαιδευτικούς εκεί και τους μαθητές τους, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα, περιηγήθηκαν στη σχολική τους μονάδα και τις προηγμένες κτηριακές εγκαταστάσεις. Γνώρισαν το εκπαιδευτικό τους σύστημα και τον τρόπο διδασκαλίας τους σε διάφορα μαθήματα ενδιαφέροντος.

Επίσης, προκειμένου να γνωρίσουν την ιστορία της νεοσύστατης και παραθαλάσσιας αυτής πόλης της Βαλτικής, συμμετείχαν σε οργανωμένη ξενάγηση στα πιο διάσημα αξιοθέατα, μνημεία και το τεχνητό λιμάνι της Γκντύνια. Έμαθαν για τους Ιθαγενείς Πολωνούς, τους Kashubians, το διωγμό τους από τους Σοβιετικούς και την απέλασή τους στη Σιβηρία. Τέλος, περιηγήθηκαν από ξεναγό στις γειτονικές, πανέμορφες, πόλεις Sopot και Gdansk και αποκόμισαν γνώσεις και νέες εμπειρίες.

Μέσα από αυτή τους την επίσκεψη προετοίμασαν το έδαφος, γνώρισαν την περιοχή και έκαναν τους απαραίτητους κανονισμούς και διευθετήσεις για την επόμενη επίσκεψή τους, που αυτή τη φορά θα είναι με 6  μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας!