Digital Soceity

Digital Society – Ψηφιακή Κοινωνία

`

Το  ιστολόγιο  μας δημιουργήθηκε σε συνεργασία με τους μαθητές μας για τις ανάγκες  του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus: “Digital Soceity-May the force be with us” (“Ψηφιακή Κοινωνία – Η δύναμη μαζί μας”) που υλοποιείται στο σχολείο μας στο διάστημα 2019-2021. Εδώ μπορείτε να ενημερωθείτε για το περιεχόμενο του,  το παραγόμενο εκπαιδευτικό υλικό, καθώς και τις δράσεις που λαμβάνουν χώρα στο πλαίσιο του προγράμματος.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με  αντίστοιχο σχολείο της  Πολωνίας και με το πανεπιστήμιο του Gdansk θα αναλύσουν τα θέματα της υπεύθυνης χρήσης των ψηφιακών μέσων.  Στην εποχή των tablets, των smartphones  και των βιντεοπαιχνιδιών οι νέοι εμπλέκονται σε ενεργές δραστηριότητες για το σχολείο και την τοπική κοινωνία μοιραζόμενοι τις γνώσεις τους για ψηφιακό κόσμο με τη γενιά των γονέων  και των ηλικιωμένων.