Προβεβλημένα
Δημοσιευμένο στην κατηγορία Erasmus

Digital Society – Ψηφιακή Κοινωνία

Το ιστολόγιό μας ονομάζεται: «Digital Soceity-May the force be with us» («Ψηφιακή Κοινωνία – Η δύναμη μαζί μας») και δημιουργήθηκε σε συνεργασία με τους μαθητές μας για τις ανάγκες  του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που υλοποιείται στο σχολείο μας στο διάστημα

2019-2021.

Δυο χώρες συνεργάζονται: η Πολωνία και  η Ελλάδα,

δυο πόλεις:η Γκντίνια και η Καρδίτσα  ,

δύο δημοτικά σχολεία: το 6ο Δ.Σ. Γκντίνιας και το 2ο Δ.Σ. Καρδίτσας

Το θέμα μας

Το έργο μας έχει ως στόχο τη γεφύρωση τριών γενεών, παιδιών, γονέων και παππούδων  μέσω της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα. Οι γιαγιάδες και οι παππούδες έχουν μια ζωή γεμάτη εμπειρίες και γνώσεις για να μοιραστούν.  Τα παιδιά είναι έτοιμα να μάθουν και με την εμπειρία τους στους υπολογιστές  να αποτυπώσουν ψηφιακά  όλη τη σοφία των μεγαλυτέρων τους.

Μικροί μεγάλοι ενώνουν τις δυνάμεις τους, μοιράζονται εμπειρίες,  δημιουργούν  βιβλία με παλιές συνταγές και συμβουλές, αναπτύσσουν καλές πρακτικές  και προτείνουν εναλλακτικούς τρόπους χρήσης του ελευθέρου χρόνου τους.

Πολύ μεγάλη προσοχή δίνουμε στην ασφαλή χρήση των ψηφιακών συσκευών και δημιουργούμε  έναν κώδικα ασφαλούς συμπεριφοράς που να μπορούν τα παιδιά αλλά και οι μεγαλύτεροι,  να τον εφαρμόζουν ανά πάσα στιγμή, οπουδήποτε και αν βρίσκονται.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Erasmus

Easter in Greece – our Erasmus+ project partners and friends

Οι φίλοι μας οι Πολωνοί μας αγαπούν και μας σκέφτονται!

Ετοίμασαν ένα αφιέρωμα για το ελληνικό Πάσχα!!

Τους ευχαριστούμε πολύ!!

Διαβάστε το εδώ!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Παραμύθι

What we are reading these days

Οι φίλοι μας από την Πολωνία έχουν δημιουργήσει μια σελίδα στο padlet και μας προσκαλούν να συμμετέχουμε και εμείς.  Ονομάζεται:

What we are reading these days

sharing the titles of books we are reading at the moment

Ξέρω ότι διαβάσατε πολλά βιβλία!!
Γράψτε τον τίτλο του βιβλίου που διαβάσατε και ανεβάστε, αν θέλετε, μια εικόνα του βιβλίου ή μια ζωγραφιά σχετικά με αυτό!!
Δημοσιευμένο στην κατηγορία Ενημέρωση

Κορονοϊός

Τα σχολεία έχουν κλείσει λόγω της πανδημίας κορονοϊού από τις 10 Μαρτίου.

Όλο αυτό το διάστημα οι δάσκαλοι και οι μαθητές κρατάνε επαφή με διάφορους τρόπους. Είτε μέσω ιστοσελίδων, είτε μέσω ηλεκτρονικών τάξεων, τηλεμαθημάτων, τηλεφωνημάτων, μηνυμάτων, email, viber, messeger επικοινωνούν μεταξύ τους. Συζητούν, ανταλλάσσουν απόψεις δίνουν και παίρνουν εργασίες μαθηματικών, γλώσσας και άλλων μαθημάτων, δίνουν όλοι ένα μικρό αγώνα για να κρατήσουν τα ¨σχολεία¨ανοιχτά, τη γνώση κοντά στα παιδιά. Υπάρχουν τεράστιες δυσκολίες στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση που φανερώνονται κάθε μέρα.

Μέχρι να βρεθούμε και πάλι στο σχολείο θα κάνουμε υπομονή και θα προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο.

Το blog της κυρίας Αθηνάς

Το δικό μας blog

Δημοσιευμένο στην κατηγορία τηλεσυνάντηση

Τηλεσυνάντηση

Η πρώτη μας τηλεσυνάντηση πραγματοποιήθηκε! Λίγα προβλήματα που υπήρχαν ξεπεράστηκαν με  καλή διάθεση και  συνεργασία!!

Πραγματικά τα παιδιά το διασκέδασαν και θα το επαναλάβουμε σύντομα!!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία internet

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus  «Digital society-May the force be with us» και της παγκόσμιας ημέρας για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, την Τετάρτη, στις 26 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική ημερίδα για την ενημέρωση των μαθητών για την ασφάλεια  στο διαδίκτυο.

Κατόπιν πρόσκλησης της διευθύντριας, κ Αριστέας Παπαδημητρίου και του Συλλόγου Διδασκόντων ήρθαν στο σχολείο μας εκπρόσωποι από το ΤΟΜΥ 1 Καρδίτσας. Πρόκειται για τις κυρίες κα Κρικέλη και κα Φουτσιτζή, επισκέπτρια υγείας και κοινωνιολόγος αντίστοιχα, οι οποίες ενημέρωσαν τους μαθητές και των τριών τμημάτων της Ε’ τάξης.

Η ενημέρωση αφορούσε στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, τους κινδύνους που κρύβει και τον σχολικό εκφοβισμό.Οι προσκεκλημένες εξήγησαν στα παιδιά τον εκφοβισμό που γίνεται σε φυσικό περιβάλλον, καθώς και στο διαδίκτυο.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Παραμύθι

Snow crown

Ολοκληρώσαμε το βίντεο μας: «Κορόνα από χιόνι». Είναι μεταφρασμένο και έτοιμο να το παρουσιάσουμε στα παιδιά από την Πολωνία αλλά και  σε όλους τους φίλους μας, βέβαια.

Το παραμύθι αναφέρεται στη σχέση ενός παππού με τον εγγονό του στην Λαπωνία. Η αγαπημένη μας συγγραφέα Αγγελική Βαρελλά μας μιλάει με πολύ γλυκό και τρυφερό τρόπο για τον κύκλο της ζωής.

Παρακολουθήστε το βίντεο για να μάθετε περισσότερα για τη συγκινητική ιστορία του Ιβάλ και του παππού του.