Ολοκληρώθηκε και ο τρίτος κύκλος επιμόρφωσης των διοικητικών υπαλλήλων της Δ.Δ.Ε. Κοζάνης στα πλαίσια του προγράμματος κινητικότητας Erasmus+, στο οποίο συμμετείχαν οι Ναλμπάντη Ζωή και Στεφανοπούλου Δήμητρα. «Ένα ευρωπαϊκό σχολείο για όλα τα παιδιά» ο τίτλος του που έλαβε χώρα στην Φλωρεντία από 8/4/2024 έως 12/4/2024 και κυριολεκτικά υλοποιήθηκε αυτό που επαγγέλεται. Ένα ευρωπαϊκό σχολείο της εκπαιδευτικής κοινότητας από Λετονία, Γερμανία, Λιθουανία, Ισπανία, Κύπρο κι Ελλάδα. Εκπρόσωποι των χωρών αυτών από την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση συναντηθήκαμε, συζητήσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις και γνώσεις και προβληματιστήκαμε πάνω στους τρόπους διαμόρφωσης μιας διευρωπαϊκής κουλτούρας στα σχολεία μας. Συζητήσαμε για την προσέγγιση του κάθε κράτους στην ανάγκη για συμπερίληψη, την προσπάθεια αφανισμού στερεοτύπων κι υπέρβασης των πολιτισμικών διαφορών. Ο στόχος του σεμιναρίου ήταν να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς να επιτύχουν την διαμόρφωση ενός μαθησιακού περιβάλλοντος που θα περιλαμβάνει όλες τις πτυχές της τάξης χωρίς αποκλεισμούς . Επίσης διερευνά πώς οι ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και έργα μπορούν να βοηθήσουν τους εκπαιδευτικούς να εντοπίσουν επιτυχημένες στρατηγικές για τα διαφορετικά μαθησιακά τους περιβάλλοντα.

437608866 942491934331937 7545019626259634304 n

Γνωρίσαμε νέα απλά εργαλεία ΤΠΕ και τεχνητής νοημοσύνης ιδιαίτερα χρήσιμα για την ανάπτυξη ενός διαδραστικού και ταυτόχρονα διασκεδαστικού για τα παιδιά μαθήματος, με στόχο την ενδυνάμωση όλων των μαθητών σε ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς στο οποίο θα αναπτύξουν τη διαπολιτισμική τους συνείδηση στην ολοένα και πιο ποικιλόμορφη σύγχρονη τάξη. Το μεγαλύτερο όφελος ωστόσο είναι πως μας εμπότισε με κίνητρα για την προώθηση της συνεργασίας μεταξύ των εκπαιδευτικών, συμπεριλαμβανομένης της διακρατικής διάστασης ώστε να υποστηρίξουμε τα σχολεία μας σε ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές δραστηριότητες.