Δεκ 14

Α΄ φάση EUSO 2015: 1η θέση στη Χημεία για τους μαθητές του 15ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014, σε μια τελετή που οργάνωσαν με επιτυχία τα ΕΚΦΕ Κέντρου και Τούμπας, στο σχολικό συγκρότημα του 4ου και 5ου ΓΕΛ Καλαμαριάς, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του Προκριματικού Διαγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών (EUSO) 2015 και βραβεύτηκαν οι μαθητικές ομάδες που διακρίθηκαν.

17-12-2014 EUSO 6

Η ομάδα των μαθητών του 15ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, που αποτελείται από τους μαθητές της Β΄Λυκείου Θεόδωρο Τούσινα, Χαράλαμπο Σιδέρη και Χρήστο Χαλκιά, κατέλαβε την 1η θέση στη Χημεία από τα σχολεία του ΕΚΦΕ Τούμπας. Συγχαρητήρια αξίζουν στους μαθητές μας για την επάξια αντιπροσώπευση του σχολείου μας!

17-12-2014 EUSO 11

Οι ομάδες που διακρίθηκαν με βάση τη συνολική τους βαθμολογία είναι:
ΕΚΦΕ Κέντρου
1. 2ο ΓΕΛ Θερμαϊκού
2. Αρσάκειο Θεσσαλονίκης
3. 2ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

ΕΚΦΕ Τούμπας
1, 28ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
2. 18ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης
3. 2ο ΓΕΛ Εκπ/ρίων Μαντουλίδη

17-12-2014 EUSO 4

Η εκδήλωση, στην οποία παραβρέθηκαν ο κ. Χ. Πολάτογλου, καθηγητής Τμ. Φυσικής ΑΠΘ, η σχολική σύμβουλος κ. Σ. Λευκοπούλου, διευθύντριες και διευθυντές των σχολείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, οι μέντορες καθηγητές και φυσικά οι μαθητές των ομάδων, ήταν μία γιορτή των Φυσικών Επιστημών, καθώς διανθίστηκε και με την παρουσίαση πειραμάτων από τους μαθητές του ομίλου “ΟΦΥΣ”, του 2ου Πρότυπου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Συγχαρητήρια σε όλες τις μαθητικές ομάδες που συμμετείχαν και καλή συνέχεια στις ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση του EUSO 2015, η οποία θα γίνει σε Πανελλήνιο επίπεδο στις 24 Ιανουαρίου 2015!

EUSO_Logo