Φεβ 22

«ΑλλάΖΩ την πόλη μου» Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης – Δημιουργώ ένα περιβαλλοντικό μονοπάτι

Κάτω από (Γενικά) από στις 24-02-2022

Οι μαθητές μας χάραξαν μονοπάτια στην Νιγρίτα και στα κοντινά χωριά χρησιμοποιώντας το Google maps. Στόχος της δραστηριότητας είναι η παρατήρηση και η αποτύπωση της πραγματικότητας της πόλης με τη μορφή ενός περιβαλλοντικού μονοπατιού, που σχεδιάζουν και δημιουργούν οι μαθητές.
Επόμενη δραστηριότητα θα είναι να βγούμε και να περπατήσουμε όλοι μαζί ακολουθώντας ένα μονοπάτι της πόλης μας.
Μαζί μας θα είναι μία σύμβουλος του Δήμου και παλιά μαθήτρια του σχολείου μας, που θα μας οδηγήσει σε σημεία με περιβαλλοντικό ενδιαφέρον μέσα στην πόλη!