Το S.A.M.E. WORLD – Αειφορία | Ευαισθητοποίηση | Κινητοποίηση | Περιβάλλον στην Παγκόσμια Εκπαίδευση είναι ένα ευρωπαϊκό έργο που απευθύνεται σε σχολεία, με σκοπό να μεταφέρει γνώσεις και πληροφορίες που θα βοηθήσουν τους μαθητές να αποκτήσουν περισσότερες δεξιότητες και κριτική κατανόηση της κλιματικής αλλαγής, της περιβαλλοντικής δικαιοσύνης και της περιβαλλοντικής μετανάστευσης.

Στοχεύει στην προώθηση της ενεργού συμμετοχής των πολιτών σε ένα παγκόσμιο όραμα. Είναι στο σύνολό του ένα έργο μάθησης, που προάγει την ανάμειξη εκπαιδευτικών και μαθητών σε δραστηριότητες κινητοποίησης υπέρ ενός αειφόρου τρόπου ζωής.

Στο υλικό υπάρχει περιεχόμενο που δημιουργήθηκε από ειδικούς διαφόρων ειδικοτήτων (γεωγραφία, ανθρωπολογία, κοινωνιολογία, γεωπονία, οικονομία, οικολογία κ.ά.) και δραστηριότητες, όπως παιχνίδια ρόλων, μαθηματικές ασκήσεις και καλλιτεχνικά εργαστήρια που μπορείτε να υλοποιήσετε από κοινού με τους μαθητές σας.

Το περιεχόμενο και οι δραστηριότητες του εκπαιδευτικού πακέτου χωρίζονται σε τρία αλληλένδετα θέματα:
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ