Καραθανάση Άννα

Ιστολόγιο προσχολικής αγωγής

Αρχεία για 3 Μαρτίου 2011

Έννοιες χώρου

Στη θεματική προσέγγιση για τη γνωριμία με το χώρο του νηπιαγωγείου, στην αρχή της χρονιάς ετοιμάσαμε κάποια σχετικά φύλλα εργασίας….

Οι μικροί Πικάσο δημιουργούν!!!!

Κι άλλα παιχνίδια!!!

Διασκεδαστικά παιχνίδια στην αυλή γι τη γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς. Ποιος θα φάει τα πιο πολλά λουκούμια που είναι κρεμασμένα στο σχοινί; Ποιος θα μεταφέρει το αυγό του σώο και ασφαλές;( (Βρασμένο εννοείται για να μην μας μαζεύουν με τα κουταλάκια). Ποια ομάδα θα βάλει στον κουβά τα περισσότερα μπαλάκια; Ποιος θα μεταφέρει το κερί αναμμένο χωρίς να σβήσει; Και π-οια ομάδα θα γεμίσει περισσότερο νερό στον κουβά της τρέχοντας με ένα κύπελλο γεμάτο τρύπες;Πολύ διασκεδαστικά παιχνίδια με μορφή σκυταλοδρομίας.

Μπαλόνια!!!!

Ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι είναι το σπάσιμο μπαλονιών, με μορφή σκυταλοδρομίας ιδανικό για το τέλος της χρονιάς μαζί με άλλα παιχνίδια στην αυλή του σχολείου, αλλά γιατί όχι και για διασκέδαση τώρα στις Απόκριες!!!!