Να ζεις, να αγαπάς, να μαθαίνεις (Λέο Μπουσκάλια)

12072622_463325153869785_6024505906643863778_n

Πλάτωνας

Κατηγορίες: Σκόρπιες σκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Να μελετάμε,να μελετάμε, να μελετάμε.

Μαδάρες Καταφύγιο "Καλλέργης"

Όλα γυρίζουν . Ασ’ τους παπάδες να τα βάζουν με το Γαλιλαίο.

Για το σχολείο

Τα φράγματά μου,

ο νους, η άγνοια και η αμορφωσιά.

Το όριο μου,

του ονείρου το αδύνατο.

Πρoστατευμένο: Σκόρπιες σκέψεις

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

Κατηγορίες: Γενικά | Εισάγετε το συνθηματικό σας για να δείτε τα σχόλια.

Για δες

ΕΥΘΥΝΕΣ
Όλοι μας κάνουμε έντονη κριτική και ένα σωρό προτάσεις σε κάθε συμβάν και κυρίως, σε κάθε δυστύχημα ή τέλος πάντων, σε κάθε άσχημο περιστατικό. Ξαφνικά, γινόμαστε όλοι Πραγματογνώμονες και Δικαστές, κατακρίνουμε και δικάζουμε τους πάντες. Στήνουμε λαϊκά δικαστήρια και καταδικάζουμε χωρίς στοιχεία, ιδιαίτερα, χωρίς γνώση, ανάλογα με την παράταξη ή τα συμφέροντα του δημοσιογράφου που μας «πληροφορεί»!!!. Και φυσικά, πάντα φταίνε οι άλλοι και κυρίως, το Κράτος. Λες και το Κράτος απαρτίζεται από Αρειανούς. Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι το Κράτος είμαστε εμείς. Εμείς είμαστε οι Δημόσιοι υπάλληλοι, εμείς είμαστε οι δικαστές, εμείς είμαστε οι πολιτικοί, εμείς είμαστε όλοι αυτοί που κατηγορούμε. Και αν δεν είμαστε στην κυριολεξία, σίγουρα αυτοί είναι ο καθρέφτης μας, οι επιλογές μας. Αυτούς διαλέξαμε, αυτούς ξεχωρίσαμε σαν τους καλύτερους να μας Κυβερνήσουν. Βέβαια πολλοί τους ψηφίσαμε για ρουσφέτια, διορισμό κλπ. Γενικά, θα λέγαμε ότι οι πολιτικοί καθρεφτίζουν τον λαό κάθε Κράτους. Συνέχεια

Κατηγορίες: Σκόρπιες σκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Για αλυσίδες αλλά όχι του Μαρκώφ

Θέλω να κάνω καλά – επιτύχω σε, κάτι.
Αυτό είναι επακόλουθο και θα προκύψει από
α. την γνώση που θα αποκτήσω για να το κάνω (αναγνώριση – ανάλυση δεδομένων καθώς και ζητουμένων),
β. το α, θα προκύψει, από μελέτη – ενασχόληση-εξάσκηση σε αυτό και
γ. το β θα γίνει υπό την προϋπόθεση ότι το θέλω-επιθυμώ πολύ, “με το μέσα μυαλό” που λένε.
Έτοιμη η αλυσίδα

Ξέρω τι θέλω ⇒    Εξασκούμε στα απαιτούμενα ⇒

Αποκτώ εμπειρία και γνώση  ⇒ Επιτυγχάνω τον στόχο.
Δυστυχώς κάθε βήμα είναι προαπαιτούμενο για το επόμενο και δεν πάει αντίστροφα.
Άραγε πόσες φορές το έχουμε κατά νου αυτό;
Είναι σίγουρα η διαδικασία που ακολουθούν όλοι όσοι διακρίνονται σε οποιονδήποτε τομέα (επιστημονικό, καλλιτεχνικό, αθλητικό, κλπ) και κυρίως αυτοί που έχουν κατακτήσει την κορυφή της ηρεμίας.
Εν αρχή λοιπόν είναι το “γνώθι σ’ αυτόν”. Δύσκολο και για πολλούς ακατόρθωτο.

Κατηγορίες: Σκόρπιες σκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Η πιθανή αιτία για την απελπιστικά βραδύτατη πορεία του «εξανθρωπισμού» του ανθρώπου (ΙΑΣΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ)

Σήμερα τα 6,5 δισεκατομμύρια του πληθυσμού της γης ζούνε σε οργανωμένες κοινωνίες (με προοπτική την παγκοσμιοποιημένη κοινότητα των λαών) αλλά καμιά δεν είναι ευχαριστημένη από την κοινωνικοπολιτική οργάνωση, που την σχεδίασαν νομικοί, οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι, τεχνοκράτες, εμποριοκράτες, κεφαλαιοκράτες κι ένα σωρό άλλοι “ειδικοί” επιστήμονες. Γιατί όμως; Διότι από τους οργανωτές των κοινωνιών απουσίαζαν – σχεδόν ολωσδιόλου – αυτοί που μελετούν και γνωρίζουν καλύτερα απ’ όλους το “τι είναι ο άνθρωπος” δηλαδή οι βιολόγοι, οι ψυχολόγοι. ναι οι ανθρωπολόγοι.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Αποδελτιώσεις | Γράψτε σχόλιο

Κάτι από τα σύνολα

Σύνολο είναι συλλογή στοιχείων με μια κοινή χαρακτηριστική ιδιότητα.
Κάθε στοιχείο όμως μπορεί να έχει πολλές ιδιότητες. Ετσι μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερα σύνολα.
Όμως τα κοινά στοιχεία δύο συνόλων ( η τομή) πάντα ανήκουν στα αρχικά σύνολα και, δεν συμβαίνει πάντα, όλα τα στοιχεία του ενός να ανήκουν στην τομή.
Τι γίνεται τώρα;
Ένα σύνολο ατόμων Α έχει κάποια στοιχεία με αρετή και καλοσύνη, δεν σημαίνει ότι όλο το Α έχει στοιχεία με αρετή και καλοσύνη.
Επίσης στο σύνολο Α περιέχονται και κάποιο στοιχεία κακά και αμαρτωλά, δεν σημαίνει πως το Α έχει κακά στοιχεία συνολικά.
Ας προσέχουμε λοιπόν του ποσοδείκτες όταν σκεφτόμαστε αλλά, κυρίως και, όταν μιλάμε.

Κατηγορίες: Σκόρπιες σκέψεις | Γράψτε σχόλιο

Ο πρώτος και σημαντικότερος παράγοντας στην ευτυχία μας είναι αυτό που είμαστε- η προσωπικότητά μας.

(ARTHUR SCHOPENHAUER)

To μέτρο της δυνατής ευτυχίας του καθενός είναι προκαθορισμένο από την ατομικότητά του. Ιδιαίτερα οι πνευματικές δυνάμεις του είναι εκείνες που καθορίζουν μια για πάντα την ικανότητά του για υψηλού επιπέδου απολαύσεις.

Συνέχεια

Μια μαντινάδα

Ὅσο νά πῶ ἀπόσπειρα , ἐφταξε καί τό θέρος,
κι ὥστε να πῶ πώς εἴμαι νιός, εἴμ’ ἄσχημος καί γέρος.

Μια εισήγηση

Στην ημερίδα των Συντονιστών Μαθηματικών του ΠΕ.ΚΕ.Σ Κρήτης και του παρατήματος Χανίων της Ε.Μ. Ε.
13 Μαΐου 2019 Γ.Λ. Σούδας

Κατηγορίες: Μαθηματικά | Γράψτε σχόλιο

Το νου μας

Για την κυριαρχία της αμορφωσιάς.

25 Νοεμβρίου 2018, 12:08

Αν είναι κάτι που θα έπρεπε να απασχολεί τις πολιτικές δυνάμεις του λεγόμενου Συνταγματικού Τόξου, είναι τα ποσοστά που δίνουν οι δημοσκοπήσεις στη Χρυσή Αυγή. Κι όχι μόνο σ’ αυτήν αλλά και σε νεότευκτα κόμματα όπως η Ελληνική Λύση του τηλεπωλητή Κυριάκου Βελόπουλου. Συνέχεια

Κατηγορίες: Αποδελτιώσεις | Γράψτε σχόλιο

Μαθαίνοντας στην Ευρώπη

Η τελευταία δράση το 2ετούς προγράμματος Erasmus+ 2016-2018 με την υποστήριξη του ΙΚΥ.

Joensuu Φινλανδία 17-22 Ιουλίου 2018

Εδώ κάποιες εικόνες