Μηνιαία αρχεία: Φεβρουάριος 2023
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 9ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΞΑΝΘΗΣ 2023-2024
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024
Σε περίπτωση που κάποια από τα link της ανακοίνωσης δεν ανοίγουν, σας παρακαλούμε να δοκιμάσετε στα παρακάτω link
- ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟΜΕΝΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
- ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Υ.Δ._ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
- ΑΙΤΗΣΗ-Υ.Δ.ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ-ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ
- Υ.Δ.ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ Υ.Δ. ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ
- ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ: ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΕΞΕ – 15035 – 2023 – «Εγγραφές μαθητών τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24»
Live Streaming Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”
Μελωδίες που φέρνουν τα παιδιά σε επαφή με αγαπημένα συμφωνικά έργα του Ευρωπαϊκού ρεπερτορίου!!
Για άλλη μια φορά παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης “Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.”, που πραγματοποιήθηκε στις 16-2-2023.
Το «Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη με την Κ.Ο.Θ.» είναι ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προσκαλεί μικρούς και μεγάλους σε ένα μουσικό ταξίδι σε διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής οικογένειας.
Από την Ισπανία και τη Φινλανδία μέχρι την Τσεχία, την Ουγγαρία, τη Ρουμανία, την Αυστρία και τη χώρα μας, την Ελλάδα, ο χάρτης αυτήν τη φορά μας μετέφερε ως τις άκρες της ευρωπαϊκής ηπείρου με υπέροχες, χαρακτηριστικές μελωδίες και αποσπάσματα από έργα σπουδαίων Ευρωπαίων συνθετών.
Με τη βοήθεια, μέσω βίντεο, παιδιών από κάθε γωνιά της Ευρώπης, εξετάσαμε το ζήτημα της εθνικής ταυτότητας στη μουσική και πως η παράδοση, το περιβάλλον, το κλίμα, η γλώσσα, η ιστορία και κατά συνέπεια οι χοροί και τα τραγούδια μιας χώρας αποτυπώνονται στη λόγια μουσική της.
Μία πανδαισία μελωδιών από κάθε άκρη της ηπείρου μας, έφερε τα παιδιά σε επαφή με κάποια από τα πιο αγαπημένα συμφωνικά έργα του ευρωπαϊκού ρεπερτορίου και τον μουσικό πολιτισμό ολόκληρης της Ευρώπης.
Ευχαριστούμε πολύ την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης!
Επίσκεψη από τον εθελοντικό σύλλογο “Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης”
Σήμερα 17-2-2023 μας επισκέφθηκαν στο νηπιαγωγείο η κυρία Άννα και η κυρία Μαριάννα, εθελόντριες στο σύλλογο “Αδέσποτοι φίλοι Ξάνθης”. Αφού συστηθήκαμε, μας μίλησαν για τη δράση του συλλόγου, για την έννοια του εθελοντισμού, για τις ανάγκες των αδέσποτων ζώων καθώς και για τη φροντίδα που μπορούμε εμείς να προσφέρουμε. Μας αφηγήθηκαν μια σχετική ιστορία και στο τέλος όλοι μαζί σε έναν μεγάλο κύκλο χορέψαμε σαν μια μεγάλη αγκαλιά, που χωρά μέσα τα μικρά ζωάκια.
Ενδιαφέρομαι κι ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση κι ευθύνη- Ολοκλήρωση Β’ κύκλου Εργαστηρίων Δεξιοτήτων
Β κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων_Ομαδικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια επεξεργασίας του θέματος του “Σεβασμού” προς τον εαυτό μας, τους άλλους, το περιβάλλον και προς τα ζώα.
Σέβομαι και αποδέχομαι τον εαυτό μου και τους άλλους..
Σέβομαι το περιβάλλον…
Σέβομαι τα ζώα..
Επίσκεψη στο 18ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
Η πρώτη μας επίσκεψη στο 18ο Δημοτικό Σχολείο πραγματοποιήθηκε πριν λίγες μέρες, στο πλαίσιο του προγράμματος για την ομαλή μετάβαση, με πολλή χαρά και ανυπομονησία από την πλευρά των μικρών μας μαθητών, που ήταν περίεργοι να γνωρίσουν το “μεγάλο” σχολείο!
Εκεί τους υποδέχτηκαν ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου μαζί με εκπαιδευτικούς, τους ξενάγησαν στο χώρο του σχολείου και στη συνέχεια επισκέφθηκαν την αίθουσα της 1ης τάξης του Δημοτικού, όπου έγιναν παιχνίδια γνωριμίας μεταξύ των νηπίων και των μαθητών της 1ης τάξης και τραγούδησαν όλοι μαζί χειμωνιάτικα τραγούδια. Οι μαθητές μας για να ευχαριστήσουν το Δημοτικό Σχολείο για τη ζεστή φιλοξενία και την ξενάγηση χάρισαν στα παιδάκια και στις δασκάλες τους ομαδικές εργασίες που είχαν προετοιμάσει.
Στο τέλος έγινε και μια μικρή ξενάγηση στον χώρο της αυλής και ανανεώθηκε η συνάντηση των 2 σχολείων για την άνοιξη! Σας ευχαριστούμε πολύ για όλα!
ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ!
ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ!! ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ!! ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ!!
Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου, το 9ο Νηπιαγωγείο Ξάνθης καλεί τα σχολεία όλου του Νομού μας, να ενώσουμε τις φωνές μας ενάντια σε αυτό το φαινόμενο.
Το παρακάτω μήνυμα-κάλεσμα των παιδιών μας θα ακούγεται καθημερινά και από το δημοτικό ραδιόφωνο Ξάνθης από τις 11-02-2023 έως και τις 05-03-2023 τις εξής ώρες:
07:30΄-10:00΄, 12:00΄14:30΄, 15:30΄-17:00΄ και 19:30΄
Καλούμε το κάθε σχολείο ξεχωριστά να ηχογραφήσει το δικό του μήνυμα και να το στείλει στο Δημοτικό Ραδιόφωνο Ξάνθης (diafimisi@radio899.gr), από όπου θα μεταδοθούν όλα τα σποτάκια την εβδομάδα από τις 6 εώς τις 12 Μαρτίου.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!