Επίσκεψη από την οικολογική οργάνωση “Αρκτούρος”

Μαρ 201828

Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ είναι μία αστική, μη κυβερνητική και μη κερδοσκοπική, περιβαλλοντική οργάνωση που ιδρύθηκε το 1992 κι έχει ως στόχο την προστασία της άγριας πανίδας και του φυσικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Αφορμή της ίδρυσής του ήταν η ανάγκη εύρεσης άμεσης λύσης στο τότε διαρκώς αυξανόμενο πρόβλημα της αιχμαλωσίας αρκούδων αλλά και λύκων.

(από την ιστοσελίδα του “Αρκτούρου”)

Το σχολείο μας επισκέφτηκε πρόσφατα η οργάνωση “Αρκτούρος” η οποία  μας μίλησε και μας παρουσίασε με διαδραστικό τρόπο για τη ζωή της άγριας πανίδας που προστατεύει. Περιηγηθήκαμε στα μονοπάτια της καφέ αρκούδας, ανακαλύψαμε τα ίχνη του λύκου, γνωρίσαμε τη βίδρα και το αγριόγιδο, λύσαμε γρίφους και συγχρόνως διασκεδάσαμε πολύ. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη από την οικολογική οργάνωση “Αρκτούρος”