Ονομασία

Διομήδης Κομνηνός του Ιωάννη

Διομήδης Κομνηνός

Το Σχολείο πήρε το όνομά του με ομόφωνη απόφαση του Σχολικού Συμβουλίου (4/12/2002).

Την απόφαση αυτή ενέκρινε το Υπουργείο Παιδείας (2003) και η επίσημη τελετή μετονομασίας έγινε στις 17 Νοέμβρη 2003.

Ο Διομήδης Κομνηνός (1956-1973) ήταν Έλληνας μαθητής και τo πρώτo θύμα της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Είχε περάσει τις εισαγωγικές εξετάσεις του Πολυτεχνείου με ψηλούς βαθμούς μόλις πριν τον θανάτό του. Βαθιά πολιτικοποιημένος είχε βρεθεί και στη Νομική Σχολή κάποιους μήνες πριν, όταν οι φοιτητές ήρθαν σε σύγκρουση με την αστυνομία. Εκείνη τη φορά τον ξυλοκόπησαν, αλλά γλίτωσε.

Τη νύχτα της 16ης Νοεμβρίου 1973, αστυνομικές δυνάμεις ήρθαν αντιμέτωπες με εκατοντάδες διαδηλωτών που είχαν συγκεντρωθεί εντός και εκτός του προαυλίου του Πολυτεχνείου στην οδό Πατησίων. Ο Κομνηνός ήταν μέσα στο Πολυτεχνείο, ενώ αργότερα ενώθηκε με άλλους μαθητές και φοιτητές στη γωνία 3ης Σεπτεμβρίου, Μάρνη και Αβέρωφ, μεταφέροντας τραυματίες. Στις 21:30 περίπου, έπεσε νεκρός λίγα μέτρα έξω από την πύλη του Πολυτεχνείου, από πυρά που του έριξαν στην καρδιά, σκοπεύοντάς τον από απόσταση 10 μέτρων άνδρες της φρουράς του υπουργείου Δημοσίας Τάξεως. Ήταν 17 χρονών.

Οι νεκροί του Πολυτεχνείου αποτελούν άριστο παράδειγμα αυτοθυσίας για τη Δημοκρατία και την Ελευθερία.

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.