Σεισμόλαδος ο Μέγας!

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα: “Σεισμός, τι κάνω τώρα;”, παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων την παράσταση “Σεισμόλαδος ο ΜΕΓΑΣ!”, από την ομάδα ΑΕΡΟΠΛΟΙΟ.

Μια παράσταση όπου τα παιδιά μαθαίνουν ότι ο σεισμός είναι ένα φαινόμενο φυσιολογικό, μια που η Γη μας είναι ένα ζωντανό αστέρι και στην “κοιλιά” της συμβαίνουν διάφορα πράγματα που δεν πρέπει να μας φοβίζουν, αλλά να παίρνουμε τα μέτρα μας.

Η παράσταση, με πολύ παιχνιδιάρικο και διασκεδαστικό τρόπο με μουσική, τραγούδι, βίντεο, μας εξηγεί και μας προτείνει μέτρα.

Οι μαθητές και μαθήτριες, σε συνέχεια του προγράμματος, δημιούργησαν με πλαστελίνη το εσωτερικό της Γης και συζήτησαν τι συμβαίνει όταν “ξυπνάει” ο Εγκέλαδος.