Το σχολείο μας

Το 9ο Δημοτικό Σχολείο Αιγίου, που βρίσκεται στην οδό Όθωνος 43, στην περιοχή Καλλιθέα, κατασκευάστηκε το 1996. Στο κτίριο συστεγάζεται το 1ο Νηπιαγωγείο Αιγίου. Στο σχολείο μας υπάρχει αίθουσα για τη σίτιση των μαθητών του ολοήμερου προγράμματος, καθώς κι αίθουσα εξοπλισμένη με ηλεκτρονικούς υπολογιστές, τόσο για τη διδασκαλία του μαθήματος της Πληροφορικής, όσο και για χρήση από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου, προκειμένου να υποστηριχθεί η διδασκαλία όλων των μαθημάτων σε κάθε τάξη.
Το καλοκαίρι του 2002 το προαύλιο επεκτάθηκε κατά 4 (κατά προσέγγιση) στρέμματα και ο χώρος έγινε άνετος για τις δραστηριότητες εκτός αίθουσας. Στον χώρο αυτό κατασκευάστηκε και γήπεδο μπάσκετ.
Το καλοκαίρι του 2003, στο πλαίσιο του προγράμματος ” Διαμόρφωση σχολικών αυλών “, κατασκευάστηκαν κήποι με χλόη και άλλα φυτά, παιδική χαρά κ.λπ.

Υποσελίδες