Άρθρα για 5, Μάιος 2014

Οι μαθητές της  ΣΤ΄ τάξης στο πλαίσιο του 4ου Πανελλήνιου Προγράμματος «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας»,συμμετείχαν με τα καραβάκια τους  στην κατασκευή του γιγάντιου χάρτινου περιστέριου της ειρήνης που κατέλαβε έκταση 3.000 τετραγωνικών μέτρων και μια θέση στα παγκόσμια ρεκόρ Γκίνες για την κατασκευή του μεγαλύτερου χάρτινου περιστεριού. Περίπου 280.000 χάρτινα καραβάκια μαθητών απ’ όλη την Ελλάδα… (συνέχεια…)

Παρουσίαση του παιδικού βιβλίου κυκλοφοριακής αγωγής, »Ο φίλος μου ο Ποδηλατάκιας» στο αμφιφέατρο του υπουργείο Μεταφορών. Κείμενο:Κατερίνα Βαιμάκη-μουσική Αντώνης Καρατζίκης.αφήγηση: Πατρίκιος Κωστής,Ερμόλαος Ματθαίου,Βάσια Ζαχαροπούλου-διευθυνση ορχήστρας:Αντώνης Καρατζίκης     Κεντρικός ήρωας του  βιβλίου είναι ο «Ποδηλατάκιας» που με απλό και διασκεδαστικό τρόπο, βοηθά τα παιδιά να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν τους βασικούς κανόνες της ασφαλούς και… (συνέχεια…)