Άρθρα για 23, Μάρτιος 2013

Μασκαράδες,σερπαντίνες,κομφετί , χρώματα γέλια και μουσική ήταν το σκηνικό του αποχαιρετισμού και της φετινής αποκριάς  στην αυλή του σχολείου μας Μαθητές και  εκπαιδευτικοί από το 93ο και το 95ο Δ.Σ  ξεφαντώσαμε αφήνοντας πίσω όλες τις έγνοιες μας! Ο αγαπημένος συνάδελφος του 93ου Γιώργος Όρκας σε ρόλο  σχολικού DJ ( όπως πάντα ) με ακούσματα από… (συνέχεια…)

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος  One step forward to save the earth οι μαθητές της Ε΄τάξης με τη δασκάλα των Αγγλικών Αντωνία Πασχαλίδη , στέλνουν τα οικολογικά τους μηνύματα με χρώματα και λέξεις! Απολαύστε τα ! KΛΙΚ ΕΔΩ:ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΓΗ- ONE STEP FORWARD TO SAVE THE EARTH

Πρώτα συγκεντρώσαμε παραμύθια… για να χαλαρώνουμε στην τάξη μας. Καθόμασταν αναπαυτικά στο χαλί μας και… ταξιδεύαμε με εικόνες. Λίγο αργότερα ανακαλύψαμε, ότι μπορούσαμε να διαβάζουμε λεξούλες και μικρές προτάσεις από τα αγαπημένα μας παραμύθια! Ώσπου μια μέρα… τα είχαμε καταφέρει!! Διαβάζαμε ολόκληρα βιβλία μόνοι, σε παρεούλες ή όλοι μαζί.. Όλα ήταν αφορμή για συζήτηση, ζωγραφιές,… (συνέχεια…)