Άρθρα για 26, Οκτώβριος 2012

Σ αυτούς τους “χαλεπούς” καιρούς ποιος θα φανταζόταν ότι μπορούμε ν απολαύσουμε μια πολύ ωραία παράσταση ή ένα όμορφο τραγούδι ακόμη και και μια ξεχωριστή συναυλία μόνο με ένα ευρώ, 50 λεπτά, λιγότερα ή και τίποτα..; Κι όμως μπορούμε. Αρκεί όταν περπατάμε στις πλατείες και τους δρόμους να μην προσπερνάμε  αυτές τις ευχάριστες εκπλήξεις αλλά να τις… (συνέχεια…)

Κάνε κλικ πάνω στη λεζάντα – τίτλο του βιβλίου για να το διαβάσεις. ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ , ΑΝΤΟΥΑΝ ΝΤΕ ΣΑΙΝΤ ΕΞΥΠΕΡΥ ΦΙΛΟΙ ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙ , ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ  ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΕΤΡΑΚΗ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ,ΛΗΔΑ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣΗ ΣΙ ΣΟΥ ΝΤΟ ,      ΑΝΤΩΝΗ ΠΑΠΑΘΕΟΔΟΥΛΟΥ παιδικά βιβλία βλέποντας τον κόσμο με διαφορετικά μάτια κατάλογος παιδικών βιβλίων για τα… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αλφαβητο-παίζουμε;… “Ένα γράμμα μια Ιστορία”

Με πολύ χαρά θα φιλοξενήσουμε σ’ αυτή τη σελίδα μια εξαιρετική παραγωγή της Εκπαιδευτικής Τηλερόρασης και την αφιερώνουμε με αγάπη στα πρωτάκια μας !!! Το ” Ένα γράμμα μια ιστορία ” είναι μια πρωτότυπη σειρά κινουμένων σχεδίων της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,Πολιτισμού και Αθλητισμού , για τη γλώσσα στην ψηφιακή εποχή… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Την 28η Οκτωβρίου……..

28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 “Ο Ντούτσε αφηγείται” Σατυρική ταινιούλα μέσα από τη δύναμη των σκίτσων της γελοιογραφίας. ( Σενάριο Σ. Πολενάκη, κινηματογραφική εκτέλεση , Μεραβίδη ,Παπαδούκα) ΚΛΙΚ ΕΔΩ για να δείτε την ταινία. Στη γιορτή μας………… Με μια  όμορφη κοινή γιορτή οι μαθητές της Ε τάξης του 93ου και 95ου  μαζί με τις δασκάλες τους κ .Κουφάκη… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ναυμαχία της Σαλαμίνας

Κάνε  κλικ στη λεζάντα ΕΔΩ Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διολκός
26 Οκτ 2012

Διολκός

Συντάκτης: 95o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ | Κάτω από: Δ τάξη

ΔΙΟΛΚΟΣ 1500 ΧΡΟΝΙΑ Εικονοκινητική ταινία που έγινε με πρωτοβουλία της ΕΜΑΕΤ (Εταιρείας Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας) και χρηματοδοτήθηκε κατά ένα μέρος από το ΤΕΕ και που αναφέρεται σε θέματα αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας στην Αρχαία Κόρινθο, όπως θέματα ναυπηγικής, λιμενικών έργων, ανυψωτικών μηχανημάτων, αρχιτεκτονικής, αντλιών, χερσαίων μεταφορών κ.ά.  Η ταινία περιγράφει την άφιξη έμφορτου πλοίου (4ος αι…. (συνέχεια…)