Το μακρινό μνημείο που υιοθετήσαμε: “Ο μικρός ψαράς” .

Στη 2η φάση του προγράμματος “Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία” έπρεπε να επισκεφτούμε και να μελετήσουμε ένα άγαλμα της Αθήνας σε μακρινή απόσταση από το σχολείο. Προτείναμε στα παιδιά τον Μικρό ψαρά του Δημήτριου Φιλιππότη στο Ζάππειο και δέχτηκαν. Είδαμε πολλά βίντεο από το χώρο του Ζαππείου και μάθαμε πληροφορίες για το πως φτιάχτηκε το Ζάππειο, ο μικρός ψαράς αλλά και ο εθνικός κήπος. Με χορηγία της εκδρομής από το Δήμο Αθηναίων επισκεφτήκαμε το Ζάππειο, είδαμε τον θαυμάσιο κήπο του με τα αγάλματα και το εσωτερικό του. Ο υπεύθυνος μας μοίρασε φυλλάδια για τους γονείς μας και το σχολείο. Μελετήσαμε το Μικρό Ψαρά, βρήκαμε ομοιότητες και διαφορές με το συντριβάνι της πλατείας Αμερικής και επισκεφτήκαμε τον Εθνικό Κήπο. Εκεί είδαμε τη λίμνη με τις πάπιες, φάγαμε και τέλος, επισκεφτήκαμε τον ζωολογικό κήπο. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όσα είδαν αλλά και πρόσεξαν ότι ο κήπος, η λίμνη και τα αγάλματα ήταν πολύ καθαρά. Με την επιστροφή μας στο σχολείο επεξεργαστήκαμε όσα μάθαμε με διάφορους τρόπους.

DSC00423 (2)

DSC00429DSC00431 (2)

DSC00436DSC00442WP_20170329_13_29_20_Pro

Τραγούδι από τα παιδιά : Στο Ζάππειο μια μέρα.