“ΔΙΝΩΣΑΥΡΟΣ”

Με αφορμή, την ανάγνωση του βιβλίου “ΔΙΝΩΣΑΥΡΟΣ” συζητήσαμε με τα παιδιά για τη μείωση των τροφίμων στα απορρίμματα που πετάμε καθημερινά.

image5

Καταλήξαμε ότι δυστυχώς, οι ποσότητες φαγητού που φτάνουν στα σκουπίδια είναι πολύ μεγάλες. Έτσι, αποφασίσαμε να φτιάξουμε τον δικό μας “ΔΙΝΩΣΑΥΡΟ”, όπου οι μαθητές έδωσαν τις δικές τους συμβουλές για τη μείωση του οικολογικού μας αποτυπώματος.

Γευσιγνωσία χειμερινών φρούτων

Με αφορμή, τη συζήτησή μας για τα χειμερινά φρούτα και την κατηγοριοποίησή τους, αρχικά, οι μαθητές χρησιμοποιώντας την αφή, ενώ ταυτόχρονα είχαν κλείσει τα μάτια τους, προσπαθούσαν να μαντέψουν το φρούτο που έπιαναν.

Στη συνέχεια, κόψαμε τα φρούτα, παρέμειναν τα παιδιά με κλειστά μάτια, αλλά αυτή τη φορά έπρεπε να μαντέψουν το φρούτα χρησιμοποιώντας την όσφρηση.

Μετάβαση στο άρθρο»

Η εποχικότητα των φρούτων και των λαχανικών

Σήμερα παρατηρήσαμε τα ταπεράκια του δεκατιανού και συζητήσαμε με τα παιδιά για τα φρούτα και τα λαχανικά που είχαν για κολατσιό. Τις φράουλες ποια εποχή τις καταναλώνουμε; Πότε καλλιεργούνται οι ντομάτες; Αρχίσαμε να συζητάμε με τους μαθητές πότε πιστεύουν ότι είναι η εποχή του κάθε φρούτου και λαχανικού. Έτσι, κατηγοριοποιήσαμε τα διάφορα φρούτα και λαχανικά ανάλογα με την εποχή που πρέπει να τα καταναλώνουμε.

Τα σπιτάκια της διατροφής

Με αφορμή την συζήτησή μας για την υγιεινή διατροφή και τα τρόφιμα που καταναλώνουμε, οι μαθητές αναγνώρισαν και ονομάτισαν διάφορες κατηγορίες τροφίμων, όπως τα όσπρια, τα κρέατα, τα φρούτα, τα λαχανικά, τα ζυμαρικά κ.α.

Μετάβαση στο άρθρο»

Το ουράνιο τόξο της διατροφής

Σήμερα συζητήσαμε με τους μαθητές τη σημαντικότητα της πολύχρωμης διατροφής στη ζωή μας. Όσο πιο πολύχρωμα τρόφιμα καταναλώνουμε, τόσο πιο υγιεινά τρεφόμαστε και περισσότερες βιταμίνες παίρνουμε. Οι μαθητές πρώτα ονομάτισαν τα τρόφιμα, τα οποία αναζητήσαμε στο διαδίκτυο, και έπειτα ομαδοσυνεργατικά ζωγράφισαν χρησιμοποιώντας σφουγγαράκι, το ουράνιο τόξο, όπου θα κολλούσαν τα τρόφιμα που βρήκαμε.IMG 3278 IMG 3279

Μετάβαση στο άρθρο»

Οι υγιεινές και οι ανθυγιεινές τροφές στη ζωή μας

Με αφορμή την Παγκόσμιο Ημέρα Διατροφής που ήταν στις 16 Οκτωβρίου, μιλήσαμε για τα τρόφιμα που καταναλώνουμε στην καθημερινότητα μας. Ξεκινήσαμε πρώτα με την κατηγοριοποίηση των τροφίμων σε υγιεινά και ανθυγιεινά. Ποιες τροφές μπορούμε να καταναλώνουμε συχνά και ποιες πιο σπάνια; Χωρίσαμε τα τρόφιμα στο χαμογελαστό προσωπάκι που ήταν τα υγιεινά τρόφιμα και το λυπημένο προσωπάκι για τα ανθυγιεινά τρόφιμα.