Υπολογιστική σκέψη-κωδικοποίηση και η τέχνη του Piet Mondrian

Coding with Piet Mondrian
Είναι δυνατόν να γίνει κωδικοποίηση με την τέχνη; Εξασκείται η υπολογιστική σκέψη και με ποιο τρόπο; Χρησιμοποιήσαμε την τεχνική του Ολλανδού ζωγράφου Piet Mondrian, 1872-1944) ενός από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της μοντέρνας τέχνης και συνιδρυτή του κινήματος του Νεοπλαστικισμού.
Η αφορμή δόθηκε στους μαθητές μας από έναν πολύ γνωστό πίνακα του Piet Mondrian.
piet mondrian composition in red yellow blue and black prints4053314695552435876

Πρόκειται για μια ελαιογραφία σε καμβά (69 x 72 εκ.). Χρησιμοποιώντας γραμμές, απλά γεωμετρικά σχήματα και τα βασικά χρώματα δημιούργησε ο καλλιτέχνης το έργο που διακρίνεται για την έντονη γραμμικότητα, τις επίπεδες φόρμες και την εκφραστική αυτάρκεια του. Σε λευκό φόντο δημιουργεί ένα πλέγμα από μαύρες κάθετες και οριζόντιες γραμμές οι οποίες διαιρούν τη ζωγραφική επιφάνεια σε εναρμονισμένα ορθογώνια και τετράγωνα διάφορων μεγεθών. Επιλεκτικά χρωματίζει ορισμένα από τα γεωμετρικά σχήματα επιλέγοντας τα κόκκινο, κίτρινο, μπλε, δίχως αναμείξεις.
Οι μαθητές μας είδαν παρόμοιους πίνακες, μάθαμε ποια είναι τα βασικά χρώματα και ξεκίνησαν με γνωστές ασκήσεις κωδικοποίησης από το pdf: «Γνωρίζοντας την Τέχνη του Piet Mondrian μέσα από την κωδικοποίηση». Προσέγγισαν την τέχνη του Mondrian αντιστοιχίζοντας αριθμούς με χρώματα, ζωγράφισαν μόνοι τους έναν αντίστοιχο πίνακα χρησιμοποιώντας τα βασικά χρώματα, προχώρησαν σε κολλάζ και γέμισαν τετράγωνα και ορθογώνια με χρωματιστά χαρτόνια, με μπαλάκια από γκοφρέ, έφτιαξαν έναν ολόκληρο πίνακα από πλαστελίνη και χρησιμοποίησαν μετρήσεις αφού έπρεπε να γεμίσουν τα κενά σχήματα με lego. H δυσκολία ήταν διαβαθμισμένη.

Σε επόμενο επίπεδο επεκτείναμε αυτήν την τεχνική των μαύρων γραμμών και σχημάτων και ωθήσαμε τα παιδιά να γίνουν πιο δημιουργικά. Πώς θα γινόταν τα ζωάκια αν δεν τα ζωγραφίζαμε με τα πραγματικά τους χρώματα αλλά με τα βασικά χρώματα και σχήματα του στυλ του Mondrian? Έτσι λοιπόν κάναμε: «Μαθήματα δημιουργικής ζωγραφικής ακολουθώντας το στυλ του Piet Mondrian».

Λήψη αρχείου

Σε επόμενο επίπεδο, ασχοληθήκαμε με: «Μαθηματικά και Κωδικοποίηση» και την τεχνική του pixelart. O πίνακας του Μondrian μπήκε σε πλέγμα 20*20. Στην αρχή οι μαθητές αντέγραψαν τον πίνακα σε κενό πλέγμα και σε επόμενο επίπεδο έσπασαν τον κώδικα για να αποκαλύψουν τον πίνακα. Στο τέλος, ζωγράφισαν έναν πίνακα Μondrian σε πλέγμα 20*20 και στη συνέχεια έπρεπε να γράψουν εκείνα τον κώδικα.

Λήψη αρχείου
20231127 154032

20231127 154120

20231127 154130

20231129 154804

20231201 155425

20231201 155550
Μέσα από όλη αυτή την ενασχόληση, οι μαθητές διασκέδασαν, έμαθαν τεχνικές ενός γνωστού ζωγράφου, έμαθαν τα βασικά χρώματα, τις κάθετες και οριζόντιες γραμμές, τα γεωμετρικά σχήματα (ορθογώνιο και τετράγωνο), έγιναν πιο δημιουργικοί και ευφάνταστοι και εξάσκησαν τις δεξιότητές τους στην κωδικοποίηση.
Νομίζω πως είμαστε έτοιμοι και για άλλες τεχνικές!
Ελένη Ξηραδάκη