Έναρξη σχολικής χρονιάς

Καλή Σχολική Χρονιά – Πρόσκοποι Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης

Έναρξη σχολικής χρονιάς.

Προς τους  Γονείς και Κηδεμόνες του Σχολείου μας.

Αγαπητοί Γονείς

Εν αναμονή της έναρξης των μαθημάτων του νέου σχολικού έτους 2020-2021, εκ μέρους του διευθυντή και  όλου του προσωπικού του σχολείου, θα θέλαμε να ευχηθούμε σε όλους σας, γονείς και μαθητές, καλή,ασφαλή και δημιουργική χρονιά.

Καθώς γνωρίζετε από τις ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας , η έναρξη έχει προγραμματιστεί για τις 14 Σεπτεμβρίου 2020 .

Η λειτουργία του διδακτικού έτους θα γίνει με όλους τους μαθητές και αυξημένα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης.

Η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στους εσωτερικούς χώρους και θα διανεμηθεί δωρεάν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς ..

Μέχρι τότε το σχολείο μας προετοιμάζεται για την καλύτερη δυνατή λειτουργία του,  ακολουθώντας ακριβώς τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και του ΕΟΔΥ ,προκειμένου να τηρηθούν τα μέτρα υγειονομικής προστασίας και να εξασφαλιστούν όλες οι απαραίτητες προϋποθέσεις για την ασφαλή φοίτηση των παιδιών.

Η ενημέρωση σας θα είναι συνεχής και θα γίνεται και μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου, την οποία παρακαλούμε να επισκέπτεστε καθημερινά. Όπου οι ανακοινώσεις αφορούν συγκεκριμένα τμήματα, η ενημέρωση θα γίνεται από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό ή με μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έχετε δηλώσει και που παρακαλείστε να  επικαιροποιήσετε όπου υπάρχουν αλλαγές αμέσως μετά την έναρξη των μαθημάτων.

Σε μια προσπάθεια να μειώσουμε τη φυσική παρουσία των ενηλίκων στο σχολικό χώρο, παρακαλούμε να γίνεται χρήση κατά περίπτωση της τηλεφωνικής, και όπου απαιτούνται έγγραφα, της ηλεκτρονικής επικοινωνίας.

O ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Αντώνιος Ρούσσος