Παραμύθι τώρα θ’ αρχινήσει!!!

Πριν λίγες μέρες μια ωραία δράση έλαβε χώρα στη νεοσύστατη βιβλιοθήκη μας που δειλά- δειλά αρχίζει να οργανώνεται. Οι μαθητές της Β’ τάξης είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την αφήγηση ενός παραμυθιού από την ταλαντούχο μουσικό και συνεργάτη  της Πειραματικής σκηνής κα Κατερίνα Πετρουλάκη. Ο τίτλος του παραμυθιού:  “Ο ιππότης με την σκουριασμένη πανοπλία και το βασίλειο της πέτρας” . Η κα Κατερίνα, την οποία  ευχαριστούμε θερμά,  μάγεψε όλους μας με τη ζωντανή και παραστατική αφήγησή της  που πλαισιώθηκε με τη συνοδεία μουσικών οργάνων και κράτησε το ενδιαφέρον των μικρών μας μαθητών αμείωτο ως το τέλος.

Στη συνέχεια, τα παιδιά εξέφρασαν την ικανοποίηση τους για το αίσιο τέλος του παραμυθιού,  όπου ο καλός και γενναίος ιππότης έσωσε τον λαό του βασιλείου και τιμώρησε  τον μοχθηρό  δράκο και θέλησαν να αποτυπώσουν στο χαρτί σκηνές του παραμυθιού.

Η αφήγηση παραμυθιών, ιδιαίτερα όταν γίνεται από κάποιον με ταλέντο και μεράκι, έχει έναν μαγικό τρόπο να συναρπάζει τα παιδιά. Είναι κάτι ανάλογο με μια υπέροχη θεατρική παράσταση που δημιουργεί μια μοναδική και αμφίδρομη επικοινωνία και διάδραση ανάμεσα σε ηθοποιούς και κοινό.

Η αφήγηση παραμυθιών αποτελεί μια πολύ παλιά και ευρέως διαδεδομένη παιδαγωγική μέθοδο στους περισσότερους πολιτισμούς. Στόχος της ήταν να μπορέσει το παιδί να αναγνωρίσει, μέσα από αυτήν, τον εαυτό του σε ανάλογες καταστάσεις και να κατανοήσει καλύτερα σημαντικά ζητήματα της ζωής.