Πως να επιλέξετε τη σχολική τσάντα του παιδιού σας.

• Να υπάρχει επικάλυψη/γέμισμα στα σημεία επαφής με την πλάτη του παιδιού: Η επικάλυψη προστατεύει από αιχμηρές άκρες αντικειμένων που μεταφέρονται μέσα στο σακίδιο/τσάντα αυξάνοντας την άνεση μεταφοράς.  Προτιμήστε σακίδια που διαθέτουν ειδική επένδυση  από κάποιο σπογγώδες υλικό (π.χ. λάτεξ) στην πλάτη και τις τιράντες. Επίσης, η ύπαρξη ενός ιμάντα στην περιοχή του θώρακος και της μέσης διευκολύνει τη σωστή και σταθερή μεταφορά της τσάντας.
  • Λουρί μέσης: Η ύπαρξη λουριού μέσης επιτρέπει πιο ομοιόμορφη κατανομή φορτίου.
  • Μικρό βάρος: Το ίδιο το σακίδιο/τσάντα δεν πρέπει να προκαλεί σημαντική επιβάρυνση στο φορτίο που πρέπει να σηκώσει το παιδί.
  • Εσωτερικό τσάντας: Το εσωτερικό της τσάντας να έχει χωρίσματα για τη τακτοποίηση των πραγμάτων αλλά και για τη σωστή κατανομή του βάρους των βιβλίων.
  • Τσάντα τύπου τρόλεϊ: Αυτού του είδους τα σακίδια μπορεί να είναι μια καλή επιλογή για μαθητές που πρέπει να μεταφέρουν σημαντικό φορτίο. Σε αυτή την περίπτωση, το ύψος του χερουλιού του τρόλεϊ πρέπει να είναι στο κατάλληλο ύψος για το παιδί ώστε να μην αναγκάζεται να σκύβει
  • Τσάντες τύπου ταχυδρόμου: Αποφύγετε τις τσάντες τύπου ταχυδρόμου, διότι φέρνουν το σώμα σε ασυμμετρία.
  • Ύφασμα vs Δέρμα: Οι τσάντες από ύφασμα είναι ελαφρύτερες από τις δερμάτινες.
  • Αφήστε μια απάντηση