Πως να επιλέξετε τη σχολική τσάντα του παιδιού σας.

cartableΗ επιστροφή στα θρανία πλησιάζει, και οι περισσότεροι γονείς με τα παιδιά τους έχουν ήδη ξεκινήσει τις αγορές για τη νέα σχολική χρονιά. Μία από τις σημαντικότερες αγορές είναι αυτή της σχολικής τσάντας. Πόσοι όμως γονείς γνωρίζουν πώς μια λανθασμένη επιλογή ή χρήση σχολική τσάντας μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα υγείας στο παιδί;

Η σχολική τσάντα ενοχοποιείται για πρόκληση πόνου στη μέση ή/και στην πλάτη των παιδιών ακόμα και για εμφάνιση σκολίωσης στους μαθητές. Οι πόνοι και η σκολίωση της σπονδυλικής στήλης μπορούν να επηρεάσουν όχι μόνο τη σωματική διαμόρφωση των παιδιών αλλά και να τροποποιήσουν τις δραστηριότητες τους, αλλοιώνοντας την ποιότητα ζωής τους. Συνεπώς, κρίνεται αναγκαίο οι γονείς, εκτός από το χρώμα ή τον αγαπημένο ήρωα του παιδιού, να λάβουν υπόψη τους περισσότερους παράγοντες κατά την επιλογή της σχολικής τσάντας αλλά και να εκπαιδεύσουν το παιδί τους ώστε να την χρησιμοποιεί σωστά.

Κριτήρια επιλογής σχολικής τσάντας:

• Να έχει φαρδιά και με μαλακή επικάλυψη λουριά ώμου: Τα στενά λουριά μπορεί να βυθίζονται στους ώμους προκαλώντας πόνο και περιορισμό της κυκλοφορίας του αίματος. Τα λουριά/ιμάντες θα πρέπει να έχουν φάρδος τουλάχιστον 5 εκατοστών.
  • Να έχει δύο λουριά ώμου: Τα σακίδια/τσάντες με ένα λουρί που φέρεται κατά μήκος ή διαγωνίως του σώματος δεν κατανέμουν ομοιόμορφα το βάρος στο σώμα