Αρχική » Προγράμματα eTwinning

Προγράμματα eTwinning

Φέτος για πρώτη χρονιά το Νηπιαγωγείο μας (2023-24) συμμετέχει σε πρόγραμμα eTwinning.

Να αναφέρουμε λίγα λόγια για το πρόγραμμα αυτό: Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας διαφορετικά σχολεία από την Ελλάδα ή την Ευρώπη συνεργάζονται , κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), έτσι ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Όλοι οι μαθητές και μαθήτριες μέσω της δράσης eTwinning θα έχουν τη δυνατότητα με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους να συμμετάσχουν σε κοινά παιδαγωγικά έργα με κάποια άλλα σχολεία. Το eTwinning βελτιώνει την παιδαγωγική διαδικασία, ενώ τα σχολεία κρίνουν τη δράση ως δραστηριότητα που προσθέτει αξία στην συμβατική μάθηση. Όμως αυτό δεν είναι ο μοναδικός στόχος του eTwinning, το οποίο ξεπερνά την στενή έννοια της θεματικής συνεργασίας των σχολείων αλλά στοχεύει και σε μια πλήρη και συστηματική συνεργασία των σχολείων σε όλα τα επίπεδα (Μαθητές, Δάσκαλοι, Σχολικές τάξεις και Σχολική Διεύθυνση).

Το έργο μας για το σχολικό έτος 2023-24 έχει τίτλο: ” Το περιβάλλον αγαπώ και νοιάζομαι γι’ αυτό!!!

Ιδρυτές έργου: 7ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς (Θεσσαλονίκη) και Νηπιαγωγείο Αθύρων (Πέλλας).

Νηπιαγωγεία που συμμετέχουν στο έργο: 2ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς και 3ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης

Logo etwinning