Αρχική » ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ » Δίκτυο Εκπαιδευτικών Σχολικών Μονάδων Προσχολικής εκπαίδευσης – ΔΕΣΜΟΣ

Δίκτυο Εκπαιδευτικών Σχολικών Μονάδων Προσχολικής εκπαίδευσης – ΔΕΣΜΟΣ

Σήμερα Τετάρτη 24-04- 2024 στις 18.00 μ.μ ,στο Πολυλειτουργικό Πολιτιστικό Κέντρο Παιδείας, Νεολαίας, Δια Βίου Μάθησης Δήμου Καλαμαριάς (Α.Παπανδρέου 35) παρουσιάστηκε η σύσταση του πρωτοποριακού δικτύου “ΔΕΣΜΟΣ” (Δίκτυο Εκπαιδευτικών Σχολικών Μονάδων πρΟσχολικής εκπαίδευσηΣ ) το οποίο τελεί υπό την εποπτεία της συμβούλου εκπαίδευσης ΠΕ60 3η θέσης κας Πασχαλίνας Βαλσαμίδου και στο οποίο δίκτυο συμμετέχει και το Νηπιαγωγείο μας! Το Δίκτυο έχει ως στόχο την επιμόρφωση των γονέων σε θέματα που αφορούν τα μικρά παιδιά.
Πραγματοποιήθηκαν 3 εξαιρετικές επιμορφωτικές εισηγήσεις:
1) «Τι χρειάζεται για να ενισχυθεί ο ΔΕΣΜΟΣ σχολείου-οικογένειας»
Ευάγγελος Κελεσίδης :Διευθυντής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης
2) «Η επιθετικότητα κατά την διαχρονική εξέλιξη του παιδιού. Ενισχυτικοί παράγοντες και τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου»
Σωτήρης Μιχ. Τσιλίκας, Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπευτής-Συγγραφέας
3) «Οριοθέτηση νηπίων μέσα από την Θετική Πειθαρχία»
Ιωάννα Ρεϊζοπούλου, M.Sc Ψυχολόγος 1ο ΚΕΔΑΣΥ Θεσσαλονίκης
Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης & Πολιτισμού Δήμου Καλαμαριάς