Αρχική » 2019 » Δεκέμβριος » 21
Αρχείο ημέρας 21 Δεκεμβρίου 2019
ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ-ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ (Π.1)
Τα παιδιά μαθαίνουν για τα κάλαντα μέσα από τους ομότιτλους πίνακες ζωγραφικής του Νικηφόρου Λύτρα και του Γιώργου Σικελιώτη. Τους παρατηρούν με μεγεθυντικό φακό και λένε τι μπορεί να σκέφτονται τα παιδιά, βρίσκουν τι κρατάνε, αν υπάρχει κάποιος κρυμμένος στον πίνακα του Λύτρα, ποιος είναι πιο σύγχρονος πίνακας και ποιος πιο παλιός, ποιος ζωγράφισε τον κάθε πίνακα και εστιάζοντας στην τεχνοτροπία τους βρίσκουν ποιους άλλους πίνακες έχει ζωγραφίσει ο κάθε ζωγράφος και τους βάζουν στη σωστή θέση. Στη συνέχεια φτιάχνουν ευχετήριες κάρτες με τους 2 πίνακες.
Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες από την φοιτήτρια μας (Π.1)
1.Η φοιτήτρια μας Ελευθερία ζήτησε από τα παιδιά να φέρουν από το σπίτι το αγαπημένο τους παιχνίδι. Και τι δεν ήρθε! Αρκουδάκια, κουκλίτσες, φιγούρες και βιβλίο! Αφού κάθε παιδί παρουσίασε το αγαπημένο του αντικείμενο, έφτιαξαν όλοι μαζί ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο συγκεντρώνοντας ότι πράσινο βρήκαν μέσα στην τάξη. Εκεί τοποθετήθηκαν ως στολίδια, τα παιχνίδια τους!
2. Ανταλλαγή χειροποίητων δώρων. Τα παιδιά έβαψαν από ένα λουλούδι-στολίδι φτιαγμένο από άχρηστο ρολό και το έβαλαν σε έναν φάκελο που ζωγράφισαν τα ίδια. Κάθε παιδί διάλεξε ένα άλλο για να χαρίσει το δώρο του, φροντίζοντας έτσι ώστε όλα να πάρουν και να δώσουν από ένα δώρο.
Πρόσφατα σχόλια