Στολίζουμε το Χριστουγεννιάτικο μας δέντρο και κάνουμε διάφορες δραστηριότητες και κατασκευές! (Π.2)
Τα παιδιά στόλισαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο , απόλαυσαν την παραμυθού να αφηγείται το παραμύθι « Το έλατο» και έπαιξαν μαζί της, έγραψαν και έπαιξαν με τη λέξη Χριστούγεννα, ένιωσαν τη χαρά της δημιουργίας κατασκευάζοντας, σκέφτηκαν δώρα που θα ήθελαν να χαρίσουν σε όλο το κόσμο, έγραψαν και φιλοτέχνησαν τις λέξεις, έφτιαξαν με πηλό σπιτάκια-ημερολόγια του 2020.
ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ-ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ (Π.1)
Τα παιδιά μαθαίνουν για τα κάλαντα μέσα από τους ομότιτλους πίνακες ζωγραφικής του Νικηφόρου Λύτρα και του Γιώργου Σικελιώτη. Τους παρατηρούν με μεγεθυντικό φακό και λένε τι μπορεί να σκέφτονται τα παιδιά, βρίσκουν τι κρατάνε, αν υπάρχει κάποιος κρυμμένος στον πίνακα του Λύτρα, ποιος είναι πιο σύγχρονος πίνακας και ποιος πιο παλιός, ποιος ζωγράφισε τον κάθε πίνακα και εστιάζοντας στην τεχνοτροπία τους βρίσκουν ποιους άλλους πίνακες έχει ζωγραφίσει ο κάθε ζωγράφος και τους βάζουν στη σωστή θέση. Στη συνέχεια φτιάχνουν ευχετήριες κάρτες με τους 2 πίνακες.
Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες από την φοιτήτρια μας (Π.1)
1.Η φοιτήτρια μας Ελευθερία ζήτησε από τα παιδιά να φέρουν από το σπίτι το αγαπημένο τους παιχνίδι. Και τι δεν ήρθε! Αρκουδάκια, κουκλίτσες, φιγούρες και βιβλίο! Αφού κάθε παιδί παρουσίασε το αγαπημένο του αντικείμενο, έφτιαξαν όλοι μαζί ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο συγκεντρώνοντας ότι πράσινο βρήκαν μέσα στην τάξη. Εκεί τοποθετήθηκαν ως στολίδια, τα παιχνίδια τους!
2. Ανταλλαγή χειροποίητων δώρων. Τα παιδιά έβαψαν από ένα λουλούδι-στολίδι φτιαγμένο από άχρηστο ρολό και το έβαλαν σε έναν φάκελο που ζωγράφισαν τα ίδια. Κάθε παιδί διάλεξε ένα άλλο για να χαρίσει το δώρο του, φροντίζοντας έτσι ώστε όλα να πάρουν και να δώσουν από ένα δώρο.
ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ
Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τον σεισμό, πώς μπορούν να προφυλαχτούν μέσα από οδηγίες και βιντεάκια που υπάρχουν στον Οργανισμό Αντισεισμικής Προστασίας. Έμαθαν τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση σεισμού και πραγματοποίησαν άσκηση σεισμού. Χόρεψαν με το τραγούδι των Ημισκούμπριων “Σεισμός-σεισμός, γίνεται χαμός” και έφτιαξαν το βαλιτσάκι του σεισμού, βάζοντας μέσα τα απαραίτητα πράγματα: φακό, μπαταρία, σφυρίχτρα, νερό, φρυγανιές, στοιχειώδες φαρμακείο.
Πρόσφατα σχόλια