ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ (Π.2)
17 Νοεμβρίου Πολυτεχνείο
Διαβάσαμε τα παραμύθια «Η Ντενεκεδούπολη» , «Η Κυρά Δημοκρατία», και «Στο δάσος».
Τα παιδιά εκφράστηκαν για τους ήρωες των παραμυθιών.
Κατασκεύασαν κούκλες της Ντενεκεδούπολης και έπαιξαν κουκλοθέατρο.
Εικαστικά : Περιστέρι της Ειρήνης με στένσιλ και το Πολυτεχνείο με λαδοπαστέλ.
Δραματοποίηση του παραμυθιού « Στο δάσος»
ΓΕΩΡΓΟΣ-ΣΠΟΡΑ (Π.2)
Όργωμα σπορά.
Παρουσιάστηκαν στα παιδιά πίνακες ζωγραφικής με τον κύκλο του ψωμιού όργωμα, σπορά, θερισμός, αλώνισμα, μύλος, ζύμωμα, ψήσιμο, ψωμί. Στη συνέχεια οι πίνακες συνδυάστηκαν με το παραδοσιακό τραγούδι « Ο γεωργός πάει στον αγρό».
Τα παιδιά σειροθετούν εικόνες με τη σωστή σειρά.
Φυτεύουμε φακές παρατηρούμε τις φακές που έχουν φως και τις ποτίζουμε που είναι ζωντανές και καταπράσινες. Ένα ποτηράκι δεν ποτίζεται καθόλου και δεν φυτρώνει και ένα ποτηράκι ποτίζεται αλλά είναι στο ντουλάπι χωρίς φως μεγαλώνει αλλά έχει κίτρινο χρώμα. Στο τέλος φτιάχνουμε φατσούλες και τα φυτά μας αποκτούν μια πιο καλλιτεχνική διάθεση.
Πρόσφατα σχόλια