Συμμετοχή στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Bravo Schools

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 05 13 193057
Τo QualityNet Foundation στο πλαίσιο προώθησης των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ στη χώρα μας, προχωράει στην υλοποίηση του 6ου Πανελλήνιου Σχολικού Διαγωνισμού με τίτλο Bravo Schools «Δημιουργούμε έναν Καλύτερο Κόσμο» για τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την Ελλάδα (με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας – Αριθμ. Πρωτ. : Φ15/165586/Δ2).

Η δράση «Bravo Schools» στοχεύει στην ανάδειξη των πιο ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους. Tο Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό,  στην κατηγορία Μαθητικές Δημιουργίες για το Στόχο 6 (Καθαρό Νερό και Αποχέτευση), με την αφίσα Every Drop Counts.

Τα σχολεία με τις καλύτερες συμμετοχές ανά Παγκόσμιο Στόχο αναδεικνύονται μετά από ψηφοφορία Κοινού και αξιολόγηση από Κριτική Επιτροπή. Οι καλύτερες τρεις συμμετοχές για κάθε κατηγορία συμμετοχής θα αναδειχθούν και θα λάβουν ως βραβείο ψηφιακό εξοπλισμό.

Για να στηρίξετε την συμμετοχή μας στην ψηφοφορία κοινού μπορείτε να ψηφίσετε τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας στο Παρατηρητήριο Βιωσιμότητας.

Τα  αποτελέσματα του  6ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Bravo Schools 2023 παρουσιάστηκαν σε μια διαδικτυακή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Ιουνίου.  Μπορείτε να παρακολουθήσετε  τη διαδικτυακή εκδήλωση ΕΔΩ.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα στα σχολεία που διακρίθηκαν με τις δράσεις τους.

Για τη συμμετοχή του στο διαγωνισμό το Νηπιαγωγείο μας έλαβε έπαινο συμμετοχής και εντάχθηκε στο δίκτυο σχολείων πρεσβευτών για τους 17 παγκόσμιους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης.

Συνεχίζουμε “in action” για έναν καλύτερο κόσμο!

BRAVO 7o