Καινοτόμα Σχολεία

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στη Δράση Καινοτόμα Σχολεία της ΕΕΠΕΚ (Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας).

Η εν λόγω δράση αποσκοπεί στην  αναβάθμιση του  έργου των σχολικών μονάδων, καθώς και στην επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών  μέσω της ενεργού συμμετοχής τους σε μία ευρύτερη Κοινότητα Μάθησης  Εκπαιδευτικών.

Μέσα από την δράση αυτή, οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας θα επιμορφωθούν σε οριζόντιες δεξιότητες, καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθόδους, αλλά και ειδικές διδακτικές προσεγγίσεις που αφορούν την ειδικότητά τους.

Ταυτόχρονα, με  τη συμμετοχή τους στην συγκεκριμένη Κοινότητα Μάθησης, θα έχουν την ευκαιρία να  ανταλλάσσουν με άλλους εκπαιδευτικούς  ιδέες και εμπειρίες που σχετίζονται με  ποικίλες καινοτόμες διδακτικές πρακτικές, τις σύγχρονες επιμορφωτικές ανάγκες, καθώς και το σύγχρονο σχολείο.

ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΑ