Σχολείο και Οικογένεια μαζί για το Παιδί

Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης μας για το  2021-2021  «Σχολείο και Οικογένεια μαζί για το Παιδί», οργανώθηκαν από το Νηπιαγωγείο μας  επιμορφωτικές δράσεις  για γονείς και εκπαιδευτικούς πάνω σε  θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Κατόπιν διερεύνησης των θεμάτων που μας απασχολούν από κοινού,  καταλήξαμε στα  επικρατέστερα πάνω στα οποία  πραγματοποιήθηκαν σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας  οι τέσσερις  κοινές επιμορφωτικές συναντήσεις μας.

1η Κοινή Επιμορφωτική  Συνάντηση: «Παιδί και Όρια. Πώς και γιατί βάζουμε υγιή όρια» .

2η Κοινή Επιμορφωτική  Συνάντηση: «Παιδί και Συναισθήματα. Ο ρόλος της αναγνώρισης, διαχείρισης και έκφρασης των συναισθημάτων στην ευτυχία του παιδιού ».

3η Κοινή Επιμορφωτική  Συνάντηση:«Παιδικοί φόβοι και φοβίες. Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης».

4η Κοινή Επιμορφωτική  Συνάντηση: «Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση στην προσχολική ηλικία».