Δημοσιεύθηκε στην etwinning

Βράβευση του 7ου Γυμνασίου Βόλου με την «Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2023-2024»

Καταγραφή

Την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 ανακοινώθηκαν τα σχολεία που βραβεύθηκαν με την «Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2023-2024» ανάμεσα στα οποία ήταν και το 7ο Γυμνάσιο Βόλου. Το σχολείο μας βραβεύτηκε για πρώτη φορά με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning, ανάμεσα σε 4.485 σχολεία από όλη την Ευρώπη και 132 σχολεία από την Ελλάδα. Πρόκειται για ένα σπουδαίο επίτευγμα της ομάδας eTwinning του σχολείου μας! Η επίσημη ανακοίνωση θα δημοσιευτεί σύντομα στην Ευρωπαϊκή Σχολική Εκπαιδευτική Πλατφόρμα και σε άλλα κανάλια ειδήσεων eTwinning και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Το 7ο Γυμνάσιο Βόλου ως «Σχολείο eTwinning»:

• Θα αποκτήσει μεγάλη προβολή σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
  • Θα συμμετέχει σε ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης και θα παρακολουθήσει αποκλειστικές διαδικτυακές εκδηλώσεις.
  • Θα λάβει το σχολικό πακέτο έργων eTwinning που περιλαμβάνει μια τιμητική πλακέτα και υλικό eTwinning.
  • Είναι επίσημα αναγνωρισμένο σε ευρωπαϊκό επίπεδο ως πρότυπο σχολείο για το eTwinning και θα συμμετάσχει σε ένα δίκτυο πρωτοπόρων σχολείων που θα χαράξουν τη μελλοντική πορεία της δράσης.

Τα Σχολεία eTwinning είναι ηγέτες στον κόσμο του eTwinning. Η διεύθυνση του σχολείου και οι ηγέτες-εκπαιδευτικοί αναγνωρίζοντας τη σημασία και τις αξίες του eTwinning, το ενσωματώνουν στις πολιτικές του σχολείου, στη σχολική πράξη και την επαγγελματική ανάπτυξη του προσωπικού του. Στα Σχολεία eTwinning, οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται για να μοιραστούν τα δυνατά τους σημεία και να προσφέρουν μια ευρύτερη και πλουσιότερη εκπαιδευτική εμπειρία για όλους. Τα Σχολεία eTwinning είναι πρότυπα: εμπνέουν και καθοδηγούν άλλα σχολεία για να καταφέρουν να φτάσουν στο επίπεδο που έχουν κι οι ίδιοι φτάσει. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζουν ότι τηρείται η υπόσχεση για αλλαγή στην εκπαίδευση, έτσι ώστε τα νέα παιδιά που έχουν υπό τη φροντίδα τους να διαπαιδαγωγούνται για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι, καλύτεροι μαθητές και πιο ενεργοί πολίτες.

Εδώ θα βρείτε τη λίστα των Ελληνικών Σχολείων που βραβεύθηκαν με την «Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2023-2024»:

Εδώ θα βρείτε τη λίστα των Σχολείων της Ευρώπης που βραβεύθηκαν με την «Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2023-2024»:

ΥΛΗ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022-2023

ΥΛΗ  ΑΡΧΑΙΩΝ  Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ – ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ

ΕΝΟΤΗΤΑ 1:    Γ

ΕΝΟΤΗΤΑ 2:  ΟΛΟΚΛΗΡΗ

ΕΝΟΤΗΤΑ 3: Α. (Το χρέος του ιστορικού), Β1, Β2, Γ1 (σωτήρ /πράκτωρ)

ΕΝΟΤΗΤΑ 4 : Β2, Γ (επίθετα σε -ύς και υποτακτική Ε.Φ)

ΕΝΟΤΗΤΑ 5: Α΄(Η ελεημοσύνη, βασίλισσα των αρετών), Β1, Β2, Γ1 (ΌΧΙ την αλληλοπαθητική αντωνυμία)

ΕΝΟΤΗΤΑ 6:  Γ΄

ΕΝΟΤΗΤΑ 7: Α΄ (Ο Αγησίλαος, ένας στοργικός ηγέτης ), Β1, Γ (αναφορικές αντωνυμίες)