ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΡΗΤΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΓΙΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους γονείς και κηδεμόνες του Σχολείου μας ότι, ενώ στην αρχή λάβαμε εντολή  από  το Υπουργείο να δηλώσουμε τον αριθμό μαθητών και εκπαιδευτικών που έχουν ανάγκη φορητής συσκευής για  να συμμετέχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, χτες 9/4/20 το απόγευμα λάβαμε διευκρίνιση πως θα δηλώσουμε τις ανάγκες της σχολικής μονάδας και όχι των μαθητών ή εκπαιδευτικών.Στη συνέχεια λάβαμε άλλη διευκρίνιση, ότι δηλαδή θα ζητήσουμε μόνο ένα λάπτοπ ή τάμπλετ για κάθε 45 μαθητές του Σχολείου.

Επομένως καταλαβαίνετε ότι , εάν και εφόσον έλθουν οι λίγες συσκευές που μας επέτρεψαν τελικά να ζητήσουμε,θα διατεθούν σε ορισμένες οικογένειες αν μας επιτραπεί να το πράξουμε και βάσει κριτηρίων που θα μας διευκρινίσει περαιτέρω το ΥΠΑΙΘ.

Κατανοούμε πλήρως την απογοήτευση που πιθανόν να αισθάνεστε όσοι έχετε ανάγκη συσκευής, αλλά όπως αντιλαμβάνεστε δεν ευθύνεται το Σχολείο.

Σας ευχόμαστε και πάλι Καλό Πάσχα, με υγεία και αισιοδοξία!

OΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΗ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΞΗ

Αγαπητοί γονείς,

Με αφορμή πολλά ερωτήματα και δυσκολίες που έχουν ανακύψει σχετικά με την εγγραφή σε “κλειστό” μάθημα στην πλατφόρμα e-class (με “κλειστό λουκετάκι”), παραθέτουμε ξανά αναλυτικές  οδηγίες εγγραφής.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ: Πατάμε “λήψη αρχείου” για να διαβάσουμε.