Περιβαλλοντική δράση του Σχολείου μας

Από τον Ιανουάριο του 2019 το σχολείο μας έχει ξεκινήσει ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Μειώνω- Επαναχρησιμοποιώ-Ανακυκλώνω».Συντονίστρια του προγράμματος είναι η Διευθύντρια του Σχολείου,κ.Μαρία Μπουζούκη, και συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είναι οι:Απόστολος Τριανταφύλλου,Δάσκαλος του Ε3, Φρύνη Αδάμου και Αγάθη Δημοσθένους, Εκπαιδευτικοί Αγγλικής γλώσσας, Ευαγγελία Λάβδα, Εκπαιδευτικός Γαλλικής γλώσσας, και Αθανασία Πλαστάρα, Εκπαιδευτικός Γερμανικής γλώσσας.

Με το πρόγραμμα θα ασχοληθούν οι μαθητές των τριών τμημάτων της Ε’ τάξης, οι οποίοι σε διάστημα 4 μηνών θα εμπλακούν σε συνεργατικές και δημιουργικές δραστηριότητες με τις μεθόδους της διαθεματικής και βιωματικής προσέγγισης, ενώ  ταυτόχρονα θα ευαισθητοποιηθούν απέναντι στην αναγκαιότητα μείωσης και σωστής διαχείρισης των απορριμμάτων.

Τη δράση ξεκίνησαν οι μαθητές του τμήματος Ε1, που φιλοτέχνησαν σε μικρές ομάδες στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών αφίσες για να ευαισθητοποιήσουν όλη τη σχολική κοινότητα απέναντι στο τόσο επίκαιρο περιβαλλοντικό θέμα.Μπράβο στους μαθητές μας!