Επίσκεψη Δ΄ τάξης στο Τζαμί της Αλεξανδρούπολης

Οι μαθητές της Τετάρτης τάξης του σχολείου μας σε συνέχεια των δραστηριοτήτων των μαθημάτων των Θρησκευτικών και της Μελέτης Περιβάλλοντος την Παρασκευή 27/1/2017 το πρωί, επισκέφθηκαν τον Τζαμί της  Αλεξανδρούπολης. που βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο της Αλεξανδρούπολης.

Τζαμί

Αλεξανδρούπολης

Τζαμί

Αλεξανδρούπολης

Στους χώρους του τζαμιού οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον ιμάμη κ. Εκρέμ, ως υπεύθυνο της λειτουργίας  του τζαμιού, ο οποίος τους μίλησε για την δημιουργία αλλά και τη λειτουργία του τζαμιού.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ο προαύλιος χώρος του τζαμιού
Εσωτερικός χώρος του τζαμιού OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ο ιμάμης δείχνει το εσωτερικό του τζαμιού και εξηγεί στα παιδιά τα διάφορα μέρη του
Εσωτερικός χώρος του τζαμιού OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Στον προαύλιο χώρο του τζαμιού βρίσκονται οι τάφοι πασάδων που έζησαν στην Αλεξ/πολη τον προηγούμενο αιώνα
Εσωτερική διακόσμηση του τζαμιού με απόσπασμα από το κοράνι στα αραβικά OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ο ιμάμης κ. Εκρέμ με την στολή και το σαρίκι της προσευχής των μουσουλμάνων
Ο γυναικωνίτης του τζαμιού  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον ιμάμη κ. Εκρέμ αλλά και όλο το προσωπικό που τόσο εγκάρδια υποδέχτηκαν και ενημέρωσαν τους μαθητές μας.