Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Τα παιδιά του Δ2 παίρνουν συνέντευξη από τον συγγραφέα – συμμαθητή τους Μιχάλη Δερνέλλη

Τα παιδιά δε σταματούν ποτέ να μας εκπλήσσουν ευχάριστα.

Το Δ2 μας έχει δείξει πολλές φορές τη δημιουργικότητά του τόσο στις δράσεις με το δάσκαλό του τμήματός τους, Γιάννη Χελιδώνη αλλά και με την πρόσφατη βράβευσή για τη συμμετοχή τους στο διαδραστικό πρόγραμμα για τον Covid-19 του Πανεπιστημίου Κρήτης που οργάνωσαν με τη δασκάλα μας, Αλεξάνδρα Σαγρή…

Με αφορμή την μεθαυριανή 2α Απριλίου που είναι η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου τα παιδιά πήραν συνέντευξη από τον συγγραφέα – συμμαθητή τους Μιχάλη Δερνέλλη σε μάθημα φιλαναγνωσίας με τη δασκάλα της Ειδικής Αγωγής, Χαρούλα Καργιώτη.

Σας παρουσίαζουμε τη συνέντευξη μαζί με την πρώτη ιστορία που έγραψε ο μικρός συγγραφέας. Μπράβο, Μιχάλη!!! Μπράβο, παιδιά!!! Εμείς οι δάσκαλοι και οι δασκάλες σας είμαστε περήφανοι για όλους και όλες σας!!!

Η  ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

Με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ2 πήραν συνέντευξη από τον συμμαθητή τους και συγγραφέα Μιχάλη Δερνέλλη.

Αρχικά, ο Μιχάλης διάβασε στα παιδιά τις ιστορίες που έχει γράψει.

Τα παιδιά τον παρακολούθησαν με προσοχή και ενδιαφέρον και στη συνέχεια του έκαναν ερωτήσεις.:

-Μιχάλη, γιατί άρχισες να γράφεις από τόσο μικρός, από τα 10 σου; Ποια σκέψη είχες;

-Δεν είχα σκέψη, μόνο φαντασία. Σε ένα μυθιστόρημα χωράει όλη μας η φαντασία.

-Πώς έρχεται η έμπνευση;

-Έρχεται από αυτά που κάνω. Το Υπναράκι το έγραψα ένα βράδυ πριν κοιμηθώ. Το Καναρίνι επειδή έχω καναρίνια και το Ταξίδι στο διάστημα επειδή μου αρέσει το διάστημα.

-Όταν γίνεις μεγάλος,θα εικονογραφήσεις τα βιβλία σου;

-Το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Νομίζω ότι θα το κάνω γιατί μου αρέσει να ζωγραφίζω.

-Ποια είναι η μεγαλύτερη ιστορία που έχεις γράψει;

-Το ταξίδι στο διάστημα.

-Πόσο χρόνο σου παίρνει να γράψεις μια ιστορία;

-Δεν παίρνει πολύ όταν έχεις έμπνευση.

-Γράφεις σε χαρτί ή στον υπολογιστή;

-Άλλες φορές σε χαρτί, άλλες στον υπολογιστή. Κάποιες φορές πρώτα στο χαρτί και μετά στον υπολογιστή.

-Ξέρεις από την αρχή τι θα γίνει στο τέλος;

-Οι ήρωες και η ίδια η ιστορία με καθοδηγούν τι θα γράψω.

-Πώς βρίσκεις τόσο καλές λέξεις;

-Βρίσκω καλές λέξεις γιατί βλέπω επιστημονικά ντοκιμαντέρ και διαβάζω πολλά βιβλία.

-Σου αρέσει να γράφεις βιβλία;

-Μου αρέσει. Για αυτό γράφω και διαβάζω βιβλία.

Στο τέλος, τα παιδιά μοιράστηκαν με τον Μιχάλη τις σκέψεις και τα συναισθήματα που ένιωθαν όταν άκουγαν τις ιστορίες του. Τι καλύτερο για έναν συγγραφέα! Κάποια παιδιά, μάλιστα, εκμυστηρεύτηκαν ότι έχουν παρόμοιες σκέψεις!

Σας παραθέτουμε εδώ μία από τις όμορφες ιστορίες του Μιχάλη. Καλή ανάγνωση!